Južný Sudán sa nachádza na pokraji ďalšej občianskej vojny, varuje najvyšší predstaviteľ OSN v krajine, ktorý kritizuje náhly krok vlády odložiť posledný mierový proces. "Situácia v Južnom Sudáne je 'hrozná'," upozornil Nicolas Haysom, šéf misie OSN pre mier v krajine, pričom zdôraznil, že mierové snahy môžu byť úspešné len vtedy, ak prezident Salva Kiir a viceprezident Riek Machar "postavia záujmy svojich ľudí nad svoje vlastné."
Južný Sudán, bohatý na ropu, získal nezávislosť od Sudánu v roku 2011 po rokoch konfliktu. Avšak v decembri 2013 sa krajina ocitla v brutálnej občianskej vojne, poháňanej etnickými rozdeleniami. Kiir, z etnickej skupiny Dinka, viedol vládne sily proti Macharovi, lídrovi etnickej skupiny Nuer. Viac ako 40 000 ľudí zomrelo predtým, než v roku 2018 mierová dohoda priniesla vytvorenie jednotnej vlády.
Podľa tejto dohody mali voľby prebehnúť vo februári 2023, ale boli odložené na december 2024, a teraz na rok 2026. Najnovšie napätie vypuklo na severe, kde vládne sily bojujú s milíciou známa ako Biela armáda, ktorá je široko považovaná za prepojenú s Macharom. Tento mesiac bol v južnosudánskom meste Nasir zabitý južnosudánsky generál, keď bol unesený helikoptérou OSN, ktorá sa snažila evakuovať vládne vojská.
Dňa 4. marca Bielu armádu prevzala vojenskú základňu v Nasir. V reakcii na to obklopili vládne sily Macharov dom v hlavnom meste Džuba a zatkli niekoľkých jeho kľúčových spojencov.
Haysom varoval, že násilie narastá, keď sa voľby blížia. "Napätie eskaluje, najmä keď sa blížime k voľbám a politická konkurencia medzi hlavnými lídrami sa vyostruje," povedal pre AP. Dodal, že nedostatok dôvery medzi Kiir a Machar zabraňuje plnému naplneniu mierovej dohody z roku 2018. Upozornil tiež na rastúci vplyv "dezinformácií a nenávistnej reči", ktoré prehlbujú etnické rozdelenia a šíria strach.
"Vzhľadom na túto temnú situáciu nemáme inú možnosť, než usúdiť, že Južný Sudán je na pokraji návratu do občianskej vojny," varoval Haysom. Ak sa vojna opäť rozpúta, môže to priniesť späť hrôzy, ktoré sme videli v rokoch 2013 a 2016.
OSN je obzvlášť znepokojená "etnickou transformáciou" konfliktu. Na zabránenie ďalšej občianskej vojne sa OSN a jej partneri, vrátane Africkej únie, snažia zintenzívniť diplomatické úsilie. Haysom uviedol, že medzinárodné spoločenstvo vyzýva Kiira a Machara, aby sa stretli, dodržiavali mierovú dohodu z roku 2018, rešpektovali prímerie, oslobodili zadržiavaných predstaviteľov a riešili svoje problémy "cez dialóg a nie vojenskú konfrontáciu."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies