BRATISLAVA - Minulý týždeň zaznamenali na Slovensku 56 nových prípadov hepatitídy typu A, čím sa celkový počet prípadov od začiatku roka zvýšil na 4013. Najvyšší výskyt je v Košickom a Prešovskom kraji, pričom najviac postihnutou vekovou skupinou sú deti vo veku päť až deväť rokov. Úrad verejného zdravotníctva apeluje na dôsledné dodržiavanie hygienických opatrení na zabránenie ďalšiemu šíreniu ochorenia.
Na Slovensku minulý týždeň zaznamenali 56 nových prípadov hepatitídy typu A. Celkovo od začiatku roka bolo do 18. decembra nahlásených 4 013 prípadov, uviedol odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Ochorenia sa vyskytujú vo všetkých krajoch Slovenska, pričom najvyšší výskyt je zaznamenaný v Košickom a Prešovskom kraji. Najviac postihnutou vekovou skupinou sú deti vo veku od päť do deväť rokov.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva dennodenne aktívne riešia a monitorujú epidemický výskyt vírusovej hepatitídy typu A (VHA) v niektorých okresoch východného Slovenska.
Po nahlásení podozrenia z ochorenia na VHA vykonávajú epidemiologické vyšetrovanie v ohnisku nákazy a nariaďujú protiepidemické opatrenia na zabránenie ďalšiemu šíreniu ochorenia a stabilizáciu situácie.
Množstvo a povaha týchto opatrení závisí od závažnosti situácie v danom území. Regionálne úrady svoje kroky koordinujú s miestnymi samosprávami, nemocnicami, infektológmi, zástupcami Zdravých regiónov a ďalšími príslušnými zložkami.
Hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová upozornila, že žltačka typu A môže mať inkubačný čas až 50 dní, čo znamená, že príznaky sa môžu prejaviť až do dvoch mesiacov od nakazenia a osoba môže infekciu bez príznakov šíriť medzi ostatných ľudí.
Prvými nejasnými príznakmi sú nechutenstvo, nevoľnosť a bolesť v okolí brucha, pričom jasnými príznakmi sú tmavý moč a žlté sfarbenie pokožky alebo očí.
V riešení epidémií žltačky je podľa Červeňovej mimoriadne dôležitá disciplína a trpezlivosť pri dodržiavaní nevyhnutných hygienických návykov, najmä hygieny umývania rúk a rešpektovanie nariadených opatrení.
Je dôležité, aby sa pokyny epidemiológov a lekárov dodržiavali nielen v prípade chorých osôb, ale aj tých, ktorí žijú v oblasti s výskytom žltačky typu A, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu ochorenia a ochránili sa aj ľudia, ktorí neboli v priamom kontakte s chorými.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies