BRATISLAVA - Víziou je tiež vytvorenie programov zameraných na destigmatizáciu a inklúziu osôb s psychickými poruchami a zabezpečenie systematického a kvalitného vzdelávania pre odborníkov.
Komunitná, humánne zameraná a multidisciplinárna starostlivosť o duševné zdravie má byť štandardom poskytovaných služieb. Vyplýva to z Národného programu duševného zdravia a jeho akčného plánu do roku 2030, ktorý vláda schválila v stredu.
Tento materiál obsahuje množstvo opatrení, ktoré by mali viesť k systémovým a udržateľným zmenám v oblasti duševného zdravia.
Podľa materiálu Slovenská republika čelí v oblasti starostlivosti o duševné zdravie množstvu komplexných výziev.
"Nedostatočná dostupnosť k podporným službám, chýbajúce koordinované a cielené programy prevencie, zvyšujúci sa výskyt psychických porúch, neadekvátna koordinácia, nedostatočné financovanie a nízka kvalita služieb, ako aj stigmatizácia osôb s psychickými poruchami a slabá podpora ich zotavenia a integrácie do bežného života, predstavujú kľúčové témy, ktoré si vyžadujú systémové riešenia na celonárodnej úrovni," uvádza sa v programe.
Vláda plánuje prostredníctvom tohto programu zabezpečiť humánnu, modernú a dostupnú starostlivosť o duševné zdravie pre všetkých obyvateľov Slovenska. Hlavnými cieľmi do roku 2030 sú vytvorenie nadrezortného systému koordinácie prevencie a skorej intervencie a zabezpečenie programov prevencie vo všetkých regiónoch krajiny.
Víziou je tiež vytvorenie programov zameraných na destigmatizáciu a inklúziu osôb s psychickými poruchami a zabezpečenie systematického a kvalitného vzdelávania pre odborníkov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies