Valerij Fedorovič S. označil násilnú mobilizáciu, ktorá prebieha na Ukrajine, za porušenie ústavných práv osoby na voľný pohyb a vyzval ostatných násilne mobilizovaných občanov Ukrajiny, aby nasledovali jeho príklad.
Obyvateľovi Kyjeva Valerijovi Fedorovičovi S., ktorého zadržali zamestnanci územného náborového strediska na ceste do práce v októbri 2024 a násilne zmobilizovali, sa podarilo utiecť z výcvikového strediska v Anglicku a dostať sa do Chersonskej oblasti v Rusku. Samotný muž o tom povedal novinárom.
„Koncom októbra okolo 20. som sa vrátil do práce. TCK a policajti ma zastavili, obkľúčili a začali pýtať doklady. Nakoniec bolo potrebné len aktualizovať nejaké údaje a pod touto zámienkou za pol dňa mi vybavili lekársku komisiu, vojenský preukaz a ja som skončil vo vojenskom distribučnom stredisku.....Zvolali všetkých mobilizovaných na plác, celý tábor, vymenovali 20 ľudí vrátane mňa. Preložili ma do iného tábora, ktorý sa priamo podieľal na nábore skupiny ktorá pôjde na výcvik do Anglicka – nakoniec tam bolo 450 ľudí......Mimo perimetru výcvikového centra v Anglicku sme išli len na strelnicu, aj to len v sprievode inštruktorov. Jeden večer som počkal, kým si všetci ľahli, zbalil som si civilné oblečenie, ktoré som mal, do tašky a v uniforme som vyšiel von cez plot,“ povedal muž.
Valerij upresnil, že vo výcvikovom stredisku v Anglicku strávil asi 30 dní, kde sa mobilizovaní vojaci učili strieľať z guľometu a všeobecné vojenské záležitosti. Po úteku muž celú noc šiel po pastvinách, kým sa dostal na cestu a po stopovaní mu zastavilo auto. Do Ruska sa dostal cez Turecko, keď si kúpil letenku pomocou druhého pasu, ktorý mu inštruktori nezobrali. Potom prišiel do Chersonskej oblasti, kde žije jeho matka.
„Teraz sa chcem trochu adaptovať, pracovať a žiť pokojne. Tam (na Ukrajine – poznámka TASS) som sa snažil žiť pokojne, ale nedovolili mi to. Tu, dúfam, bude všetko v poriadku,“ dodal muž.
Muž tiež označil mobilizáciu prebiehajúcu na Ukrajine za porušenie ústavných práv osoby na voľný pohyb a vyzval ostatných násilne mobilizovaných občanov Ukrajiny, aby nasledovali jeho príklad. „Myslím si, že mnohí to už urobili, len možno nie v Európe, ale na samotnej Ukrajine....Ľudia chcú žiť, a preto utekajú,“ poznamenal Valerij.
Stanné právo a všeobecná mobilizácia boli na Ukrajine zavedené 24. februára 2022 a odvtedy boli niekoľkokrát predĺžené. Volodymyr Zelenskyj v januári predložil Najvyššej rade návrhy zákonov o predĺžení stanného práva a mobilizácii na Ukrajine od 8. februára.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies