Česká republika - Česko a Slovensko patria ku krajinám s vysokou mierou rozvodovosti. Rovnako ako zvyšok západnej Európy sa stretávame so zmenou vnímania hodnôt manželstva a rodiny.
Miera rozvodovosti sa v Česku a na Slovensku sa pohybuje medzi 45-50 %. Podľa Českého štatistického úradu vydali sudy v roku 2016 rozhodnutie o 24 996 rozvodoch. Viac ako polovica rozvodov 58,9% sa jednalo o manželstvá s neplnoletými deťmi. Práve preto vznikla česká nadácia Myslíte na deti!
Rozchod rodičov znamená pre dieťa stres, strach, úzkosť a ovplyvňuje nepriamo aj spôsob, akým rodičia vychovávajú dieťa. Zhoršuje to vzťahy medzi dieťaťom a rodičmi. Bežnou reakciou dieťaťa na rozvod rodičov je smútok, pocit viny za rozvod, poruchy spánku, poruchy sústredenia, agresia, zdravotné po tiaže psychosomatického charakteru.
Pre dieťa sú tieto chvíle obrovskou záťažou hlavne v psycho-sociálnej rovine. Miera dopadu tejto záťaže na dieťa závisí od dĺžky a priebehu opatrovníckeho konania. Približne jedna pätina detí je vystavená rozvodu spornému, kde život rodiny upravuje súd. Záťaž ktorej sú deti počas takéhoto konania vystavené sa dá prirovnať k symptómom fyzického alebo psychického týrania.
Práva deti sú často používaným argumentom rodičov k dosiahnutia ich cieľov v rozvodovom konaní. Skutočne práva detí sú však často nepovšimnuté.
Ako napríklad :
-Právo na kontakt s rodičmi, prarodičmi a ďalšími blízkymi ľuďmi, ku ktorým ma dieťa vzťah.
-Právo neposlúchať negatívne hodnotenie druhého rodiča ani ďalších členov rodiny.
-Právo komunikovať s oboma rodičmi a ďalšími blízkymi osobami.
-Právo mať u seba veci pripomínajúce druhého rodiča a jeho blízkych ľudí( fotografie ,hračky, knihy)
-Právo na bezpečný domov u oboch rodičov ( vrátane vlastného miesta na spanie)
-Právo na to, aby rodičia spolupracovali pri striedavej starostlivosti.
-Právo mať svoje veci ( vrátane oblečenia, telefónu atď.) a používať ich v prostredí oboch domovov.
My dospelí ľudia nesieme zodpovednosť za naše rodičovské povinnosti. Preto musíme chrániť záujmy a potreby tých najslabších, čiže detí. Preto ich musíme chrániť aj v situáciách akými je rozvod. Treba nastaviť priebeh opatrovníckeho riadenia tak, aby účinne chránil a hájil záujmy detí. Tiež treba napomôcť rodičom aby toto neľahké obdobie zvládli predovšetkým rozumne . Nájsť spoločnú reč môžu rodičia aj prostredníctvom mediátora ako dobrý príklad zo zahraničia možno považovať Cochemský model.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies