Osoba trpiaca kleptomániou je považovaná za zlodeja. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že kleptománia je duševná choroba. Kleptomani sa pohybujú v supermarketoch, obchodoch a dokonca aj u svojich priateľov, príbuzných, aby ukradli veci, ktoré v skutočnosti nemajú žiadnu hodnotu.
Kleptománia (klep-toe-MAY-nee-uh) je porucha duševného zdravia, ktorá zahŕňa opakovanú neschopnosť odolať nutkaniam ukradnúť veci, ktoré vo všeobecnosti v skutočnosti nepotrebujete. Ukradnuté veci majú často malú hodnotu a vy by ste si ich mohli dovoliť kúpiť. Kleptománia je zriedkavá, ale môže to byť vážny stav. Ak sa nelieči, môže vám a vašim blízkym spôsobiť veľa emocionálnej bolesti – a dokonca aj právne problémy.
Ide o zriedkavú poruchu, ktorá postihuje iba 0,3 percenta až 0,6 percenta ľudí.
Príčiny kleptománie nie sú úplne známe, hoci vedci vyvinuli teórie. Jednou z možných príčin je nerovnováha chemických látok v mozgu. Neurotransmitery sa podieľajú na odosielaní správ v mozgu, a keď tieto chemikálie nie sú v rovnováhe, môžu nastať problémy so spôsobom, akým mozog reaguje na nutkania.
Stres je ďalšou možnou príčinou kleptománie. Neschopnosť udržať si kontrolu nad nutkaním môže byť vyvolaná veľkou stresovou udalosťou alebo kombináciou menších faktorov.
Stres negatívne ovplyvňuje kontrolu impulzov, takže aj keď nie je príčinou, môže problém zhoršiť.
Osoba trpiaca kleptomániou je považovaná za zlodeja. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že kleptománia je duševná choroba. Kleptomani sa pohybujú v supermarketoch, obchodoch a dokonca aj u svojich priateľov, príbuzných, aby ukradli veci, ktoré v skutočnosti nemajú žiadnu hodnotu. Treba chápať, že kleptomani kradnú z čírej fantázie/pudu svojej mysle a nie aby si naplnili vrecká zlatom! Typický zlodej sa líši od duševne postihnutého kleptomana.
Štatistiky hovoria, že približne 73 percent kleptomanov má diagnostikované nejaké iné duševné poruchy. Môžu to byť:
Úzkostná porucha,
Bipolárna porucha,
Poruchy príjmu potravy,
Paranoidná porucha osobnosti,
Obsesívno kompulzívna porucha.
Kleptománia sa vo všeobecnosti lieči terapiou. V niektorých prípadoch sa však môže liečiť liekmi alebo kombináciou terapie a liekov. Existujú rôzne typy terapie a liekov, ktoré možno použiť.
Sledovanie vzorcov kleptománie môže pomôcť pacientom aj zdravotníckym pracovníkom lepšie pochopiť, čo sa deje a ako túto výzvu prekonať. Prvým krokom je sledovať príznaky, kedy sa vyskytnú, a myšlienky a pocity spojené s týmito príznakmi. To uľahčuje určiť, ktoré situácie, myšlienky a pocity s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolávajú nutkanie ku krádeži.
Komunikácia s priateľmi a rodinou môže pomôcť pochopiť kleptomániu a poskytnúť podporu. Okrem toho existujú podporné skupiny špeciálne pre kleptomániu, ktoré môžu byť užitočné.
Ak sa kleptománia nelieči, môže viesť k veľkým emocionálnym, rodinným, profesionálnym, právnym a finančným problémom. Môžete napríklad vedieť, že kradnúť je nesprávne, no stále sa cítite bezmocní odolať pokušeniu. V dôsledku toho by ste sa mohli cítiť vinní, zahanbení, sebavedomí a ponížení. Môžete sa dostať aj do väzenia za krádež. Ak nie pre vaše obsedantné kradnutie, môžete viesť život v súlade so zákonom a považovať ho za mätúci a rozrušujúci.
S kleptomániou môžu súvisieť aj nasledujúce poruchy a problémy:
Iné problémy kontroly impulzov, ako je nutkavé nakupovanie alebo hazardné hry,
Zneužívanie iných drog alebo alkoholu,
Psychologické problémy,
Poruchy príjmu potravy,
Depresia,
Bipolárna choroba,
Poruchy úzkosti,
Samovražedné myšlienky a správanie.
Aj keď kleptománia zvyčajne trvá celý život, môžete znova získať kontrolu nad svojimi nutkaniami a zdržať sa kradnutia. Tiež lekárska podpora a povzbudenie zvyšujú pravdepodobnosť, že budete môcť ovládať svoje nutkania. Čím dlhšie budete čakať na liečbu, tým väčšia je šanca, že táto porucha bude mať škodlivý vplyv na váš život.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies