Podľa predstaviteľov obrany pobaltských krajín sa Rusko nezastaví pred Ukrajinou a zaútočí aj na ne. Existujú preto obavy z možného prímeria, ktoré by mohlo Rusku poskytnúť príležitosť na preskupenie síl. Pokoju v Pobaltí nepomáhajú ani nadchádzajúce cvičenia v blízkosti jeho hraníc.
Po troch rokoch vojny na Ukrajine začali v posledných týždňoch ruskí a ukrajinskí predstavitelia rokovať o možnom spôsobe jej ukončenia, zatiaľ však bez výraznejších výsledkov. Prípadného prímeria sa však začínajú obávať v Pobaltí, ako píše denník Financial Times.
„Všetci chápeme, že po zastavení vojny na Ukrajine Rusko veľmi rýchlo prerozdelí svoje sily. To znamená, že sa veľmi rýchlo zvýši aj úroveň ohrozenia,“ povedal estónsky minister obrany Hanno Pevkur.
Nerobme si ilúzie
„Nerobme si ilúzie. Nerobme si ilúzie, že Rusko po Ukrajine skončí. Rusko využije čas po prímerí na urýchlenie svojich vojenských kapacít. Už teraz majú obrovskú, na bojisku vycvičenú armádu, ktorá sa ešte zväčší,“ opísala podobné obavy litovská ministerka obrany Dovilė Šakalienė.
Podľa Pevkura by sa státisíce ruských vojakov, ktorí sú v súčasnosti zapojení do bojov na Ukrajine, mohli presunúť k fínskym a pobaltským hraniciam. „Títo muži sa nebudú vracať do rôznych častí Ruska, aby zbierali obilie alebo robili niečo iné, pretože plat, ktorý dostávajú v armáde, je päť- až desaťkrát vyšší ako ten, ktorý by mohli dostať vo svojich rodných mestách,“ vysvetlil.
Ako začiatkom marca informoval denník Le Monde, spravodajské služby v pobaltských krajinách majú podobné obavy. „Zjavná ochota Ruska uzavrieť prímerie neznamená skutočný záujem ukončiť vojnu. Moskva jednoducho potrebuje čas na obnovenie svojich síl na oveľa širší útok na Ukrajinu alebo dokonca na NATO,“ povedal Egils Zviedris, šéf lotyšskej Rady pre národnú bezpečnosť.
Obavy vyvoláva aj nadchádzajúce cvičenie s názvom Západ, ktoré sa uskutoční na jeseň tohto roku v blízkosti hraníc NATO v Rusku a Bielorusku. Koná sa každý rok, simuluje konflikt so Severoatlantickou alianciou a zúčastňujú sa na ňom desaťtisíce vojakov. Presunu ruských vojsk k hraniciam predchádzala aj invázia na Ukrajinu vo februári 2022.
Vzhľadom na svoju polohu sa Pobaltie považuje za najohrozenejšiu časť NATO. Litva, Lotyšsko a Estónsko boli navyše súčasťou Sovietskeho zväzu. Na zvýšenie svojej obranyschopnosti budujú opevnenia na hraniciach s Ruskom a Bieloruskom. Na ich bezpečnosť dohliadajú zahraničné jednotky a existujú obavy z možného presunu na Ukrajinu v rámci mierovej misie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies