Rum, často označovaný ako „nektár z Karibiku“, je jedným z najobľúbenejších destilátov na svete. Jeho počiatky siahajú do prvých dní európskeho prieskumu a kolonizácie, až do 17. storočia. Túto legendárnu históriu možno vysledovať na cukrové plantáže v Západnej Indii, kde sa melasa, vedľajší produkt výroby cukru, stala surovinou pre tento ikonický nápoj.
Rum je pravdepodobne jedným z prvých známych liehovín vďaka svojmu jednoduchému výrobnému procesu. Jeho hlavná zložka, cukrová trstina, bola prvýkrát známa fermentáciou už v roku 350 pred Kristom v Indii. V tom čase sa kvasený lieh používal na liečebné účely. Produkcia cukrovej trstiny sa zvýšila, keď výskumníci objavili ostrovy s dokonalou klímou pre pestovanie. Prvá destilácia rumu v Karibiku sa uskutočnila na plantážach cukrovej trstiny v 17. storočí. Moderný rum prišiel k realizácii, keď otroci na plantážach zistili, že vedľajší produkt procesu rafinácie cukrovej trstiny môže byť fermentovaný na alkohol.
Koncom 17. storočia existovali správy o výrobe rumu v Brazílii , Švédsku a dokonca aj vo Francúzsku, kde ako výmenný alkohol nahradili brandy rumom. Popularita sa rýchlo rozšírila do koloniálnej Severnej Ameriky. Odhaduje sa, že pred americkou vojnou za nezávislosť vypili muži a ženy z amerických kolónií v priemere tri cisárske galóny rumu každý rok. Dodnes sa rum vyrába a vychutnáva na celom svete, ale trópy a karibské krajiny sú stále na najvyššej úrovni.
Rum, často označovaný ako „nektár z Karibiku“, je jedným z najobľúbenejších destilátov na svete. Jeho počiatky siahajú do prvých dní európskeho prieskumu a kolonizácie, až do 17. storočia. Túto legendárnu históriu možno vysledovať na cukrové plantáže v Západnej Indii, kde sa melasa, vedľajší produkt výroby cukru, stala surovinou pre tento ikonický nápoj.
Rum je liehovina vyrobená z melasy alebo šťavy z cukrovej trstiny. Cukrová trstina sa fermentuje a potom destiluje. Po destilácii bude kvapalina číra a zvyčajne zreje v sudoch po bourbone, drevených sudoch alebo nádržiach z nehrdzavejúcej ocele. Nádoba na destiláciu hrá kľúčovú úlohu v tom, aký typ rumu vznikne. Keď rum zreje v dubových sudoch, tmavne, na rozdiel od starnutia v nerezových tankoch, kde zostáva prakticky bezfarebný.
Rum sa fermentuje z cukrovej trstiny a príbehy cukrovej trstiny a rumu sú v histórii prepojené. Pestovanie cukrovej trstiny sa začalo v oblasti, ktorá je dnes známa ako Nová Guinea, asi pred šesťtisíc rokmi a odtiaľ sa rozšírila do juhovýchodnej Ázie a Indie.
Po perzskej invázii do Indie v roku 510 pred Kristom bola cukrová trstina odvezená späť do toho, čo je dnes známe ako Irán, kde sa ďalších tisíc rokov pestovala na výrobu cukrových kryštálov a vyvážala do iných krajín. Keď Arabi napadli samotnú Perziu, dozvedeli sa prísne strážené tajomstvo cukrovej trstiny, čo viedlo k jej veľkovýrobe inde.
Spojenie medzi históriou rumu a pirátmi je dobre zdokumentované. Piráti, ktorí sa túlali po moriach a hľadali poklad, mali záľubu v rume. Často sa spoliehali na alkoholického ducha, ktorý im pozdvihol morálku a uhasil smäd počas dlhých a zradných ciest. Hovorilo sa, že zmiešali svoj rum s vodou, čím vytvorili zmes známu ako „grog“, ktorá im pomohla odvrátiť skorbut a zostať hydratovaní.
Táto infúzia vody s rumom bola nielen praktická, ale aj životne dôležitým prvkom v pirátskej súprave nástrojov na prežitie.
Malý karibský ostrov Barbados sa hrdo vyhlasuje za rodisko rumu.
Keď bol rum prvýkrát destilovaný na Barbadose, jeho nekvalitná drsná chuť mu dala mená „Kill-Devil“ alebo „Rumbuillon“. Jeho vysoký obsah alkoholu sa považoval za „diabolský“ a pijana by pravdepodobne „premohol“.
Široko vnímaný ako nenáročný nápoj bol obľúbený iba medzi námorníkmi a robotníkmi. Postupom času Barbados pokračoval vo zdokonaľovaní procesu výroby rumu, čo zlepšilo celkovú kvalitu a nápoj si začal získavať pozornosť bohatších vrstiev.
Najčastejšou pochúťkou, ktorú robia na ostrove, je Rumbullion, alias Kill-Devil, a toto je vyrobené z destilovanej cukrovej trstiny, horúceho, pekelného a hrozného likéru," Barbadoský dokument z roku 1651.
Počas 20. storočia bol príbeh rumu úzko spätý so vznikom a popularitou koktailov, ako sú Mai Tai, Pina Colada, Cuba Libra a Mojito. Všeobecnú obľubu kokteilov utlmili až 60. a 70. roky 20. storočia. Potom v 80. rokoch 20. storočia koktaily opäť vzkriesili, pričom rum sa spájal s ovocnými kokteilmi a obrazmi tropických rajov.
Tu v Spojenom kráľovstve však táto novoobjavená popularita mala pomerne krátke trvanie, najmä kvôli nadmernému používaniu papierových dáždnikov a iných naffových garniží. To viedlo v 90. rokoch k stereotypu, že koktaily boli nápojmi pre ženy alebo na dovolenke v tropických oblastiach.
V deväťdesiatych rokoch boli jedinými rozpoznateľnými značkami rumu, ktoré bolo možné nájsť v baroch vo Veľkej Británii, Barcardi Superior, tmavý rum Captain Morgan, Lamb's Navy Rum a Malibu….
Za posledných pár desaťročí mal rum ďalšiu vlnu popularity, ktorú čiastočne poháňali koktaily ako Mojito. Rum sa opäť stal uznávaným ako všestranný nápoj vďaka svojej širokej škále chutí, síl a charakteru. Počet výnimočných značiek rumu a ich dostupnosť neustále rastie, vrátane rastúceho trendu prémiových rumov.
Zdroje:
https://www.abcfws.com/about-rum
https://www.therum.company/blog/history-of-rum
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies