Aplikácie a brožúry ponúkajú rady, ako si postaviť bunker, vytvárať zásoby potravín a žiť bez elektriny v prípade, že dôjde k najhoršiemu.
Nemecko vyvíja aplikáciu, ktorá ľuďom pomôže nájsť najbližší bunker v prípade útoku. Švédsko distribuuje 32-stranovú brožúru s názvom „Ak príde kríza alebo vojna.“ Pol milióna Fínov si už stiahlo príručku o pripravenosti na núdzové situácie.
Ak sa mnohým zdá, že vyhliadka na širší konflikt v Európe je vzdialená, niektoré krajiny ju berú vážne a podnikajú kroky, aby obyvateľstvo bolo schopné prežiť vo vojne.
Ruská invázia na Ukrajinu v plnom rozsahu dramaticky zvýšila bezpečnostné napätie v celom pobaltskom regióne a podnietila Fínsko a Švédsko, aby sa vzdali desaťročia trvajúcej neangažovanosti a vstúpili do NATO. Vojenská spôsobilosť však nie je všetko, pripravení musia byť aj občania.
„Žijeme v neistých časoch. V našom kúte sveta sa v súčasnosti vedú ozbrojené konflikty. Terorizmus, kybernetické útoky a dezinformačné kampane sa využívajú na naše podkopávanie a ovplyvňovanie,“ píše sa vo švédskej brožúrke.
K dispozícii je aj v angličtine. Tiež sa v nej udáva, že kolektívna odolnosť je nevyhnutná a v prípade útoku na Švédsko „každý musí urobiť svoj diel práce na obranu nezávislosti Švédska - a našej demokracie... ste súčasťou celkovej pripravenosti Švédska na mimoriadne situácie“.
Švédi už dlho poznajú takéto verejné informačné brožúry. Prvá bola vydaná počas druhej svetovej vojny. Najnovšie sa v nich okrem iného radí o varovných systémoch, protileteckých krytoch, digitálnej bezpečnosti a o tom, ako používať toaletu, ak nie je voda.
Odporúča sa tiež, aby sa doma udržiavali dobré zásoby vody, zabezpečil sa dostatok prikrývok, teplého oblečenia a alternatívneho vykurovania, aby sa zaobstaralo rádio na batérie a uskladnilo sa dostatočné množstvo rýchlo pripraviteľných potravín bohatých na energiu.
Nórske riaditeľstvo civilnej ochrany DSB distribuovalo podobnú brožúru do 2,6 milióna domácností v krajine. „Žijeme v čoraz nepokojnejšom svete,“ píše sa v nej, ktorý ovplyvňujú klimatické zmeny, digitálne hrozby a ‚v najhoršom prípade vojnové činy‘.
Nórska brožúrka napríklad odporúča ľuďom, aby mali v zásobe aspoň týždenné zásoby nekaziacich sa potravín vrátane „konzervovaných strukovín a fazule, konzervovaných nátierok na sendviče, energetických tyčiniek, sušeného ovocia, čokolády, medu, sušienok a orechov“.
Nórsko tiež odporúča obyvateľom, aby sa zásobili základnými liekmi - vrátane jódových tabliet pre prípad jadrového incidentu - a podobne ako Švédsko odporúča, aby ľudia mali niekoľko bankových kariet a doma pripravenú zásobu hotovosti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies