V dnešných večerných hodinách SELČ sa na Marse pokúsi pristáť Rover Perseverance, ktorý na misiu vyslala americká vesmírna agentúra NASA.
Misia na Mars
Cesta zo Zeme na "červenú planétu" trvala sedem mesiacov. Z atúto dobu sonda precestovala vesmírom dokopy 470 miliónov kilometrov. Stroj by mal prejsť atmosférou planéty a pristáť na nej pred 22:00.
Pristávanie
Rover prejde atmosférou v rýchlosti viac ako 20-tisíc km/h a kým dosiahne povrch, bude musieť prekonať obrovskú záťaž preťaženia, pretože spomalí až na takmer tempo chôdze. O väčšinu toho sa postará ochranná kapsula rovera, počas posledných troch minút pristávania sa aktivuje aj supersonický padák a jetpack.
Signál potvrdzujúci pristátie Perseverance by mal doraziť na Zem o 21:55, ak sa pošťastí, o pár minút neskôr by mali nasledovať aj prvé fotografie z Červenej planéty.
Lokalita
Perseverance sa pokúsi pristáť vo viac ako 40 kilometrov širokom kráteri Jezero, ktorý bol podľa satelitných záberov pred miliardami rokov jazerom. Rover by mal na Marse hľadať dôkazy o predchádzajúcom mikrobiálnom živote a tiež zbierať vzorky hornín, ktoré sa na Zem v priebehu nasledujúceho desaťročia pokúsia dostať iné misie.
Ciele misie
Perseverance tiež poslúži výskumníkom pri príprave budúceho plánovaného vyslania ľudí na Mars - jeden z jeho inštrumentov sa pokúsi z tamojšej atmosféry, ktorej dominuje oxid uhličitý, vytvoriť kyslík a na palube stroja sú tiež materiály na skafandre určené na test odolnosti.
Rover s helikoptérou
Šesťkolesový rover, ktorý váži takmer tonu, má na sebe sedem nástrojov, 23 kamier, dva mikrofóny a vrták. Tiež nesie 1,8-kilogramovú helikoptéru Ingenuity, ktorú po nájdení vhodného terénu vypustia na testovací let. Ten má dokázať, že letecké stroje dokážu fungovať aj v riedkom marťanskom vzduchu.
Na Marse sa dosiaľ pokúsilo pristáť 14 misií, z toho osem bolo úspešných. Všetky úspešné misie boli americké.
Vlani odštartovali k Marsu tri misie zo Zeme, okrem NASA vyslali svoje sondy aj Čína a Spojené arabské emiráty. Tie už v súčasnosti krúžia okolo planéty.
Vitajte na Marse! SAE zverejnili prvú snímku svojej družice Amal
Naživo aj zo Slovenska
Celú scenériu si budete môcť pozrieť aj na obrazovkách RTVS (Dvojka), ktorá to bude celé vysielať naživo už dnes o 20:55 SELČ.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies