SHIJIAZHUANG - V severočínskej provincii Che-pej sa našlo neolitické ľudské sídlisko staré približne 6 000 rokov, ktoré archeológom ponúka nové dôkazy, vďaka ktorým môžu hlbšie pochopiť kultúrny vývoj a zmeny v ranom neolite v Číne.
Nálezisko pamiatky Nanpanši sa nachádza v okrese Lincheng v provincii Hebei a jeho vykopávky sa začali v auguste. Archeológovia z Hebei Normal University, Inštitútu kultúrnych pamiatok a archeológie provincie Hebei, ako aj miestne orgány zodpovedné za ochranu kultúrnych pamiatok vykopali približne 300 metrov štvorcových lokality, pričom terénne práce by mali byť ukončené do konca októbra.
Podľa He Xiangdonga, postgraduálneho študenta na Vysokej škole histórie a kultúry na Hebei Normal University, boli na lokalite objavené kostené výrobky, keramika a kamenné nástroje, ako aj základy domov, hroby, urnové pohrebiská a popolnice.
Suo Lixia z úradu na ochranu a správu kultúrnych pamiatok v Lin-čchengu vysvetlil, že počas neolitu sa urnové pohreby používali pre deti, ktoré zomreli mladé, pričom ich telá sa ukladali do zakrytých keramických nádob a pochovávali sa v blízkosti domov alebo v interiéri.
"Tieto pamiatky môžu poskytnúť informácie o životných podmienkach a produktivite ľudí v tom období," povedal Liu Zhenhua, úradník zodpovedný za kultúru a cestovný ruch v Linčengu, a dodal, že sa plánuje vybudovanie archeologického parku na tomto mieste.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies