MINNEAPOLIS - Guvernér amerického štátu Minnesota Tim Waltz povolal vo štvrtok Národnú gardu do mesta Minneapolis, aby tam pomohla obnoviť verejný poriadok. Mesto zasiahla v ostatných dňoch vlna násilných nepokojov, ku ktorej došlo v reakcii na pondelňajšiu smrť Afroameričana pri policajnom zásahu,
Vyjadrenia guvernéra Waltza
"Niektorí jedinci sa bohužiaľ podieľali na nezákonných a nebezpečných činoch, vrátane podpaľačstva, nepokojov, rabovania a poškodzovania verejného a súkromného majetku," uviedol Waltz.
"Ide o aktivity, ktoré ohrozujú bezpečnosť legitímnych demonštrantov i ďalších obyvateľov Minnesoty, pričom zranení už boli príslušníci zásahových síl aj demonštranti," dodal.
Brutálny policajný zásah
Afroameričana Georgea Floyda zatkla polícia v pondelok večer - po spáchaní priestupku. Videozáznam zhotovený svedkami incidentu ho zachytáva spútaného a ležiaceho na zemi. Jeden z policajtov mu kolenom tlačil na krk. Zatknutý 46-ročný Floyd sa sťažoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Postupne sa prestal hýbať aj rozprávať. Zomrel krátko na to, po prevoze do nemocnice.
Policajti boli prepustení, nasledovali nepokoje
Štyroch policajtov, ktorí sa na zásahu zúčastnili, v utorok prepustili. Napriek tomuto rýchlemu kroku však zostáva otázne, či niektorí z nich bude čeliť aj trestnému stíhaniu. Smrť Afroameričana vyvolala v Minnesote vlnu protestov a vyhrotila už aj tak napäté vzťahy miestnych s políciou. Nepokoje a rabovanie boli obzvlášť divoké na juhu mesta, pričom miestna televízna stanica KSTP odvysielala zábery horiacich budov vo viacerých tamojších uliciach.
Starosta Minneapolisu Jacob Frey požiadal o pomoc príslušné minnesotské orgány po tom, ako sa prevažne pokojné protesty zmenili v noci na stredu na násilné nepokoje a rabovanie. Protesty a nepokoje sú podľa jeho slov reakciou na "hnev a smútok", ktorý sa po smrti Floyda nahromadil v tamojšej komunite Afroameričanov.
Minnestoská prokurátorka Erica MacDonaldová zdôraznila, že vyšetrenie Floydovej smrti je "prioritou". Vyjadrila sa takto v spoločnom vyhlásení s Rainerom Drolshagenom z amerického Federálneho úradu (FBI), ktorý vedie vyšetrovanie tohto prípadu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies