POPRAD – Súčasné pravidlá pre náhrady za zrušené dovolenky na Slovensku sú v rozpore s európskou legislatívou.
Uviedla to Petra Čakovská zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) v Poprade. Ako informovala, Európska komisia podala ešte v úvode júna žalobu na Slovensko na Súdnom dvore Európskej únie pre porušenie európskych nariadení v súvislosti s balíkmi služieb v cestovnom ruchu.
Slovensko podľa komisie existujúcimi vnútroštátnymi pravidlami pre dovolenky zrušené z dôvodu pandémie porušuje právne predpisy Únie.
Legislatíva znemožňuje odstúpenie od zmluvy
S.O.S. v rámci svojich poradenských centier v Poprade, Košiciach, Trnave a Bratislave, prijala vlani od marca do konca roka celkovo 566 podnetov, z nich 63 sa týkalo spomínaných dovoleniek.
Prišli zo strany spotrebiteľov, ktorí uzatvorili zmluvy na obstarávanie zájazdov s cestovnými kanceláriami a agentúrami už v roku 2019.
„Pre pandémiu sa tieto zájazdy nerealizovali. Následne sa zmenil zákon o zájazdoch, ktorý spotrebiteľom znemožnil uplatniť si podľa pôvodného zákona možné odstúpenie od zmluvy a požadovať vrátenie kúpnej ceny do štrnástich dní,“ vysvetlil predseda spoločnosti Michal Fáber.
Prečítajte si tiež: Dovolenkári by o svoje peniaze nemali prísť
CK ponúkali klientom vouchre
Odstúpiť od zmluvy a domôcť sa vrátenia peňazí sa za pomoci S.O.S. podarilo celkovo v šiestich prípadoch a v prospech spotrebiteľov sa podarilo zachrániť 16 107 eur.
Cestovné kancelárie však podľa Fábera namiesto možnosti odstúpenia od zmluvy či vrátenia peňazí ponúkali ako náhradné plnenia cestovné poukazy, tzv. vouchre, s možnou zmenou destinácie, či odložili termíny zájazdov na neurčito.
„V jednom z prípadov išlo spolu o 27 študentov gymnázia so sprievodcom do Petrohradu. Ako náhradné plnenie cestovná kancelária navrhla zmenu destinácie z Petrohradu na vopred určené miesto na Slovensku,“ poukázal Fáber.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies