Nová štúdia odhaľuje šokujúci rozsah obťažovania žien na Twitteri

NETKY.SK • 22 December 2018, 11:18 • 2 min
Nová štúdia odhaľuje šokujúci rozsah obťažovania žien na Twitteri

BRATISLAVA - Jeden z desiatich tweetov, zmieňujúcich čierne političky a novinárky je hrubý, obťažujúci alebo problematický. Vyplýva to z prelomovej štúdie o obťažovaní žien na Twitteri, ktorú vydalo Amnesty International.

slovakia

left justify in out

Ako agentúru SITA informovala koordinátorka komunikácie Amnesty International Slovensko Daniela Mužíková, na tomto projekte nazvanom Troll Patrol sa zúčastnilo viac ako 6500 dobrovoľníkov zo 150 krajín, ktorí triedili 228 000 tweetov zaslaných 778 političkám a novinárkam v Spojenom kráľovstve a USA v roku 2017. Podľa výpočtov Amnesty International bolo ženám v štúdii zaslaných v priebehu roka 1,1 milióna hrubých alebo problematických tweetov, čo predstavuje jeden obťažujúci príspevok v priemerne každých 30 sekúnd. „S pomocou technologických expertov, tiež s tisícmi dobrovoľníkov sme vytvorili najväčší globálny dokument o online obťažovaní žien na svete. Troll Patrol nám dal hmatateľné dôkazy a dáta na podloženie toho, čo nám ženy hovoria už dlho – že Twitter je miesto, kde rasizmus, mizogýnia a homofóbia nekontrolovateľne prekvitajú. Zistili sme, že hoci obťažovanie sa týka žien všeobecne, ženy inej ako bielej farby pleti a špeciálne čierne ženy sú terčami útokov oveľa častejšie. Twitter ignorovaním a tichým tolerovaním tohto problému zlyhal v ochrane žien a naopak prispel k ich umlčiavaniu,“ uviedol riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.

Na základe štúdie ľudskoprávna organizácia dospela k zisteniu, že u žien inej, ako bielej farby pleti je pravdepodobnosť, že sa stanú terčom útokov na Twitteri, o 34 percent vyššia, ako v prípade bielych žien. U čiernych žien je táto pravdepodobnosť dokonca o 84 percent vyššia, než je to u bielych žien. Kým v prípade čiernych žien bol problematický jeden z desať tweetov, u bielych žien ide o jeden z 15 tweetov. Zo štúdie takisto vyplýva, že obťažovanie žien v online priestore sa týka žien naprieč politickým spektrom a médiami, bez ohľadu na ich zaradenie k pravici alebo ľavici.

Táto štúdia je súčasťou dlhodobého partnerstva medzi organizáciou Amnesty International a Element AI. Političky zaradené do vzorky pochádzajú z amerického a britského politického prostredia. Medzi novinárky boli zaradené autorky z rôznorodých amerických a britských médií, vrátane The Daily Mail, New York Times, Guardian, The Sun, GalDem, Pink News a Breitbart. „Dobrovoľníci spracovaniu analýzy venovali neuveriteľných 2500 hodín. Naše zistenia snáď Twitter inšpirujú k zmene a vytvoreniu politík, jasne bojujúcich proti útokom a online šikane,“ podotkol Sloboda. Twitter údaje o rozsahu a druhu obťažovania na svojej platforme dodnes nepublikoval, a to aj napriek tomu, že ho o to Amnesty International opakovane žiadala. Toto ignorovanie problému, podľa organizácie, znemožňuje zistiť reálny rozsah problému a sťažuje navrhovanie efektívnych riešení.

Situáciu Amnesty International reflektuje aj v správe Toxic Twitter, ktorá sa zaoberala obťažovaním na tejto sociálnej sieti a bola úvodom k výskumu Troll Patrol. „Násilie a obťažovanie žien na Twitteri musí skončiť, obzvlášť v tomto rozsahu. Neschopnosť Twitteru plniť adekvátne svoje povinnosti týkajúce sa ľudských práv v súvislosti s násilím a obťažovaním pomáha užívateľky tejto platformy naďalej umlčiavať a šikanovať. Spoločnosť musí bezodkladne podniknúť konkrétne kroky a hľadať účinné riešenia tohto problému,“ uzavrel Sloboda.
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Jana Hupková



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies