BRATISLAVA - Slovenské národné múzeum v spolupráci s Ústavom pamäti národa otvorilo na Bratislavskom hrade výstavu Ne/spútaní ´89 pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie. Projekt zameraný na život mladých ľudí v totalitných 80. rokoch ponúka jedinečný pohľad na ich odhodlanie bojovať za slobodu, aj keď pod hrozbou represálií. Výstava dokumentuje nezávislé aktivity, študentské hnutia a túžbu po zmene, ktorá viedla k pádu totality.
Vo štvrtok, 14. októbra, otvorilo Slovenské národné múzeum v spolupráci s Ústavom pamäti národa na Bratislavskom hrade výstavu Ne/spútaní ´89. Projekt je venovaný spomienke na 35. výročie Nežnej revolúcie. Hlavnou myšlienkou výstavy sú životy mladých ľudí v totalitných 80. rokoch 20. storočia a ich úloha v spoločenských zmenách doby, kde slovo sloboda znamenalo veľmi veľa. Nezabúdajme na tieto časy a ctime si našich predkov, ktorí tak horlivo bojovali za niečo, čo znie tak jednoducho, no je tak vzácne a ťažko dosiahnuteľné.
Dnešní mladí ľudia majú jedinečnú príležitosť zoznámiť sa so svetom svojich rovesníkov z Československa v 80. rokoch. „Môžu sa vcítiť do ich situácie, predstavili sme im obmedzenia, ktoré im kládol totalitný štát,“ uviedla Lenka Lubušká, spolukurátorka výstavy, ktorá v prvej časti predstavuje aktivity mladých ľudí v školstve a mimo neho. „Keďže to boli práve vysokoškolskí študenti, ktorí pohli udalosťami Novembra ´89, zaradili sme aj tému povinnej vojenskej služby, voľnočasových aktivít a záujmu o hudbu,“ doplnila.
Totalitný režim mal obavy z vplyvu západných demokracií na slobodne zmýšľajúcich mladých ľudí. Napriek hrozbám režimu sa však zapájali do nezávislých aktivít, ako bolo ochranárstvo či výroba a distribúcia samizdatov. Výraz slúži pre tajné vydávanie, rozmnožovanie a rozširovanie kníh a periodík, ktoré boli zakázané resp. nemohli vychádzať oficiálne. Výraz vznikol v cárskom Rusku.
Študenti, ktorí zohrali kľúčovú úlohu v Nežnej revolúcii, sa tiež zúčastňovali na stretnutiach tajnej cirkvi či náboženských púťach. V snahe žiť slobodne sa obracali aj na neoficiálne zdroje informácií.
Výstava ponúka pohľad na povolenie na diskotéku, ukážky odevu mladých, vrátane originálnych „pankáčskych“ tričiek, predmety zo spartakiád či zo brannej výchovy. Dobové fotografie zachytávajú zjazdy Socialistického zväzu mládeže, organizácie, ktorá v Československu v rokoch 1970 - 1989 združovala mladých ľudí vo veku 15 až 35 rokov.
Projekt tiež mapuje nepovolené stretnutia mládeže v „lennonovskom“ štýle. Druhá časť výstavy sa venuje študentskému hnutiu počas Nežnej revolúcie a dokumentuje udalosti aj v regiónoch, ktoré priblížia fotografie fotoreportérov TASR. „Vidíme, že aj mimo Bratislavy, v mestách, kde boli univerzity a vysoké školy, to boli práve študenti, ktorí mobilizovali spoločnosť, prví vyšli do ulíc, prvý ohlásili štrajk a prví vyjadrili požiadavky po slobode a demokracii,“ povedal Peter Jašek, spolukurátor výstavy, ktorý dodal, že návštevníci sa vďaka dobovým dokumentom, letákom a reprodukciám plagátov vrátia do doby, keď študenti stali neoddeliteľnou súčasťou hnutia Verejnosť proti násiliu (19. novembra 1989).
Výstavu dopĺňajú audiovizuálne materiály, ktoré obsahujú svedectvá účastníkov historických udalostí, študentov, ktorí v druhej polovici 80. rokov študovali na slovenských univerzitách a vysokých školách a mali osobný podiel na zmenách v roku 1989.
Výstava Ne/spútaní ´89, doplnená o bohatý sprievodný program, bude verejnosti prístupná do 31. mája 2025.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies