Podľa ministerstva poľnohospodárstva USA ide o vôbec prvé zistenie tohto variantu vírusu vtáčej chrípky u dojníc.
Šesť stád dojníc v Nevade bolo pozitívne testovaných na novší variant vírusu vtáčej chrípky H5N1, ktorý je spojený so závažnými infekciami u ľudí, podľa ministerstva poľnohospodárstva v Nevade.
Vedci tvrdia, že tieto infekcie iným typom vírusu označujú inflexný bod v snahe národa zadržať vírus: Možno tu zostane.
Kmeň nie je ten istý, ktorý cirkuluje v iných stádach dojníc po celých Spojených štátoch, vírus nazývaný B3.13. Novšia verzia D1.1 bola predtým zistená len u vtákov a u ľudí, ktorí mali kontakt s infikovanými vtákmi.
Toto je prvýkrát, čo bol zistený u dojníc, čo znamená, že tieto kravy ho chytili od voľne žijúcich vtákov namiesto iného infikovaného stáda. Ide o druhý známy prípad vtáčej chrípky zavlečenej do stád dobytka vtákmi. Naznačuje, že vírus by sa mohol dostať do dobytka prostredníctvom introdukcie od voľne žijúcich vtákov, ktoré sú všadeprítomné.
To by mohlo znamenať, že infekcia H5N1 sa môže stať endemickou alebo nepretržite cirkulujúcou u vtákov v Severnej Amerike, čo môže nakoniec znamenať problémy aj pre ľudí.
"Podľa môjho názoru je teraz endemický a mal by byť klasifikovaný ako endemický vírus," povedala Dr. Louise Moncla, patobiologička z Pennsylvánskej univerzity, ktorá vedie laboratórium, ktoré študuje, ako sa vírusy objavujú v ľudskej populácii a šíria sa.
Vtáčia chrípka vyvolala v posledných mesiacoch celonárodný nedostatok vajec a zvýšenie cien, pretože infikované kurčatá museli byť usmrtené. Od vlaňajšieho marca prešla podľa USDA aj mliekarenskými farmami v 16 štátoch, čím sa znížila produkcia mlieka. Odvtedy sa nakazilo viac ako 60 farmárov na mliečnych aj hydinových farmách, z ktorých sa všetci vyliečili.
Ale jeden obyvateľ Louisiany zomrel minulý mesiac po tom, čo sa nakazil vtáčou chrípkou z kŕdľa na dvore. Táto osoba, ktorá bola staršia a chronicky chorá, ale nebola inak identifikovaná, bola infikovaná variantom D.1.1, ktorý sa teraz vyskytuje u kráv v Nevade. Kanadský tínedžer hospitalizovaný v novembri s vtáčou chrípkou bol tiež infikovaný D.1.1 .
"Je oveľa jednoduchšie kontrolovať šírenie vírusu, keď hovoríme o víruse šíriaceho sa z kravy na kravu, ako kontrolovať šírenie z vtákov na kravy," povedal Dr. Scott Hensley, mikrobiológ, ktorý študuje vývoj chrípkových vírusov na Perelman School of Medicine na Pensylvánskej univerzite.
Nie je to prvýkrát, čo USA museli bojovať s takým ničivým prepuknutím vtáčej chrípky.
D1.1 sa spája s dvoma závažnými infekciami u ľudí: tínedžera v Britskej Kolumbii , ktorý bol hospitalizovaný v kritickom stave minulú jeseň, ale nakoniec sa zotavil, a senior v Louisiane, ktorý zomrel na infekciu v januári. Farmári v štáte Washington mali tiež pozitívny test na D1.1 po zabití infikovanej hydiny. Ich symptómy boli opísané ako miernejšie.
„Myslím si, že D1.1 bol pôvodne nájdený v auguste 2024 v Pacific Flyway. Teraz je vo všetkých štyroch dráhach, takže vieme, že je v životnom prostredí, ale toto je prvýkrát, čo bolo zdokumentované, že D1.1 bola u dojnice,“ povedal Goicoechea, riaditeľ ministerstva poľnohospodárstva v Nevade.
Postihnuté mliekarne poskytli nevadskému ministerstvu zdravotníctva a sociálnych služieb kontaktné informácie na pracovníkov, ktorí sú monitorovaní na príznaky infekcie, a sú im ponúkané osobné ochranné prostriedky, uviedol Goicoechea. V súvislosti s infikovanými stádami v Nevade nebol doteraz žiadny človek pozitívne testovaný.
Je pozoruhodné, že infekcie D1.1 u kráv sa nezdajú byť závažnejšie ako infekcie B3.13, povedal Goicoechea.
Nevadské ministerstvo poľnohospodárstva povzbudzuje majiteľov hospodárskych zvierat, aby sledovali svoje zvieratá na príznaky choroby, aby zabránili ďalšiemu šíreniu vtáčej chrípky, nazývanej aj H5N1.
Kravy infikované vtáčou chrípkou zvyčajne trpia miernymi príznakmi, vrátane zníženej produkcie mlieka, zníženej chuti do jedla a kašľa a kýchania, uvádza oddelenie.
Ak zviera vykazuje príznaky ochorenia, ktoré môže zahŕňať aj horúčku, začervenanie očí alebo podráždenie, alebo dýchacie symptómy, mal by sa jeho majiteľ obrátiť na miestneho veterinárneho lekára, uviedol štátny úrad.
Vtáčia chrípka sa v USA naďalej šíri. Viac ako 80 miliónov kurčiat, 9 000 voľne žijúcich vtákov a desiatky druhov cicavcov bolo infikovaných
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies