ŽILINA - Žilinský samosprávny kraj schválil tri projekty optimalizácie stredných škôl, ktoré od nového školského roka prinesú efektívnejšie riadenie a moderné vzdelávacie riešenia. Spojenie škôl v Liptovskom Mikuláši, Kysuckom Novom Meste a od roku 2026/2027 v Ružomberku signalizuje zmenu v slovenskom školskom systéme.
Krajskí poslanci Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) na pondelkovom rokovaní schválili tri projekty optimalizácie stredných škôl, ktoré majú priniesť zmeny v organizácii a fungovaní vzdelávacích inštitúcií.
Cieľom týchto projektov je zvýšenie efektivity riadenia, kvality vzdelávania a lepšie využitie priestoru a kapacít škôl. Zmeny sa dotknú stredných škôl v Liptovskom Mikuláši, Kysuckom Novom Meste a od školského roka 2026/2027 aj štyroch škôl v Ružomberku.
Prvý projekt v Liptovskom Mikuláši zavádza od 1. septembra spoločné vedenie pre Strednú odbornú školu stavebnú a Strednú odbornú školu polytechnickú, ktorá ešte predtým zmení názov na SOŠ agropotravinárska a technická.
Tento krok je zameraný na lepšiu integráciu a zvýšenie odborného zamerania škôl v regióne.
V Kysuckom Novom Meste bude od nového školského roka zlúčené Gymnázium a Stredná priemyselná škola informačných technológií (SPŠ IT).
Poslanci schválili požiadavku, aby gymnázium zotrvalo minimálne tri roky vo svojich súčasných priestoroch, pričom jeho presťahovanie do budovy SPŠ IT bude podmienené zabezpečením adekvátnych priestorov, ktoré budú vyhovovať moderným požiadavkám na gymnaziálne vzdelávanie.
Tretím projektom je spojenie štyroch stredných škôl v Ružomberku – SOŠ obchodu a služieb, SOŠ polytechnická, Škola umeleckého priemyslu a Obchodná akadémia.
Realizácia tejto zmeny bola pôvodne plánovaná od 1. septembra 2025, no po schválení pozmeňovacieho návrhu poslanca Ľubomíra Kubáňa sa termín presunul na školský rok 2026/2027. Cieľom je efektívne využitie vzdelávacích kapacít a podpora odbornej prípravy študentov v rôznych oblastiach.
Krajské zastupiteľstvo sa už vo februári zaoberalo podobnými projektmi optimalizácie stredných škôl v Martine a Tvrdošíne, ktoré boli schválené v rámci predchádzajúceho rokovania.
O štvrtom projekte, týkajúcom sa zlúčenia Obchodnej akadémie Dušana Metoda Janotu a Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Čadci, sa nakoniec v pondelok nehlasovalo.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies