Keď opozičné sily 8. decembra bleskovou ofenzívou zvrhli sýrskeho vodcu Bašára al-Asada, zdedili krajinu v hlbokej ekonomickej kríze. Po 14 rokoch vojny a ochromujúcich sankciách čelí Sýria devalvovanej mene, trojcifernej inflácii a zničeným hospodárskym základom.
Ekonomické výzvy novej vlády
Dočasná sýrska vláda, vedená hnutím Haját Tahrír aš-Šám (HTS), musí čeliť kríze, ktorú ešte viac prehlbujú nedostatok základných potrieb a ochromené štátne inštitúcie. Svetový potravinový program odhaduje, že 13,1 milióna Sýrčanov nemá dostatok jedla.
HTS sa snaží zmeniť skorumpovaný systém, ktorý udržiaval ekonomické výhody v rukách režimových prívržencov. Jedným z prvých krokov novej administratívy bolo vymenovanie Maysaa Sabrine, prvej ženy vo vedení centrálnej banky, ktorá má reformovať menovú politiku.
Dočasný minister financií Mohammed Abazeed oznámil plány na reštrukturalizáciu ministerstiev, zvýšenie platov vo verejnom sektore a reformu daňového systému. Zároveň vláda obnovila prevádzku kľúčového hraničného priechodu Nasíb s Jordánskom, aby podporila obchod.
Dedičstvo vojny a sankcií
Vojna a sankcie hlboko zasiahli sýrsku ekonomiku. Pred konfliktom v roku 2011 bolo hospodárstvo diverzifikované a stabilne rástlo. Vývoz pšenice, fosfátov a palív spolu s príjmami z cestovného ruchu a nehnuteľností tvorili hlavné zdroje príjmov.
Dnes je situácia úplne iná. HDP krajiny sa od roku 2010 znížil o 54 %, pričom 90 % Sýrčanov žije v chudobe. Sankcie zavedené USA a EÚ odrezali Sýriu od medzinárodných trhov a investícií.
Cesta k obnoveniu ekonomiky
Ekonomickí experti odporúčajú sústrediť sa na obnovu domácej produkcie, najmä v poľnohospodárstve a textilnom priemysle, aby sa vytvoril základ pre budúci rast. Avšak bez prístupu k zahraničnému kapitálu a technológiám bude obnova náročná.
Ropa a zemný plyn, kľúčové zdroje Sýrie, sú stále pod kontrolou Sýrskych demokratických síl (SDF) podporovaných USA. Turecko, ktoré má záujmy v regióne, naznačilo ochotu investovať do rozvoja sýrskej energetickej infraštruktúry, no jeho kapacity sú obmedzené.
Medzinárodné vzťahy a sankcie
HTS dúfa v zmiernenie medzinárodných sankcií, no zrušenie obmedzení bude závisieť od politických zmien a odklonu od doterajších väzieb na Rusko a Irán. Prechodná vláda však predpokladá, že prvé demokratické voľby sa uskutočnia až o štyri roky, čo môže oddialiť ďalšiu podporu zo Západu.
Obnova sýrskej ekonomiky bude vyžadovať kombináciu domácich reforiem, medzinárodnej pomoci a politickej stability. Napriek obrovským výzvam zostáva otázkou, či nové vedenie dokáže zvrátiť roky devastácie a postaviť Sýriu na cestu k oživeniu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies