Čínsky prezident Si Ťin-pching vo svojom novoročnom posolstve adresovanom ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi prisľúbil podporu svetovému mieru a spoločnej spolupráci. Si Ťin-pching zdôraznil, že Čína bude neochvejne pokračovať vo svojich reformách a v podpore globálneho rozvoja.
„Bez ohľadu na to, ako sa zmení medzinárodná situácia, Čína zostane neochvejná v ďalšom komplexnom prehlbovaní reforiem... a v podpore svetového mieru a rozvoja,“ uviedol Si Ťin-pching.
Neutralita s otáznikmi
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 sa Čína snaží udržiavať pozíciu neutrálnej strany. Na rozdiel od Spojených štátov a iných západných krajín, ktoré ostro kritizujú Moskvu, Peking vyvážene podporuje dialóg a vyzýva na mierové riešenie konfliktu.
Napriek tomu zostáva Čína blízkym politickým a hospodárskym partnerom Ruska. Táto spolupráca vyvoláva obavy medzi členskými štátmi NATO, ktoré niekedy označujú Peking za „podnecovateľa“ vojny, pretože Čínske vzťahy s Ruskom zľahčujú izoláciu Moskvy od globálnej scény.
Spoločný postoj
Si Ťin-pching v rozhovore s Putinom zdôraznil, že Čína a Rusko sa spoločne prispôsobujú dynamickým zmenám vo svete.
Si Ťin-pching a Putin majú silné osobné puto, ktoré je symbolom ich spolupráce. Si Ťin-pching označuje Putina za „najlepšieho priateľa“ a Putin si čínskeho prezidenta váži ako „spoľahlivého partnera“.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies