BRATISLAVA - V roku 2024 zaznamenala úmrtnosť na Slovensku návrat k hodnotám pred pandémiou, s najnižším počtom zomretých od roku 2020. Klesol počet úmrtí na choroby obehovej sústavy, nádory aj ochorenie COVID-19, zatiaľ čo nadúmrtnosť u mladších seniorov ešte pretrváva.
V roku 2024 zaznamenala Slovenská republika stabilizáciu úmrtnosti na úrovni dlhodobých priemerov, pričom počet zomretých sa významne priblížil hodnotám pred pandémiou COVID-19.
V minulom roku zomrelo 53 900 ľudí, čo predstavuje medziročný pokles o 0,5 % (o 257 osôb) oproti roku 2023. Celková úmrtnosť dosiahla najnižšiu hodnotu od začiatku pandémie v roku 2020.
Nadúmrtnosť, ktorá dosiahla svoje minimum za posledných päť rokov, pretrvávala najmä u mladších seniorov vo veku 65 až 74 rokov, kde bola vyššia o takmer 14 % oproti predpandemickému priemeru.
Choroby obehového systému zostávajú najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku, predstavujú 45 % všetkých úmrtí. V roku 2024 zomrelo na tieto ochorenia 24 300 osôb, čo je o 5 % menej ako priemer pred pandémiou.
Najvýraznejší pokles bol zaznamenaný u ľudí v produktívnom veku, kde počet úmrtí na ochorenia obehovej sústavy klesol až o 18 % oproti rokom nepoznačeným pandémiou.
Druhou najčastejšou príčinou smrti boli nádory, ktoré tvorili necelých 25 % všetkých úmrtí. Ich počet medziročne klesol o 1,5 %, zatiaľ čo tretie miesto obsadili choroby dýchacej sústavy s 9 % podielom na celkovej úmrtnosti.
Na infekciu COVID-19 zomrelo vlani už len 200 osôb, čo predstavuje pokles o 62 % oproti roku 2023.
Regionálne rozdiely v úmrtnosti odhalili medziročné zlepšenia v piatich z ôsmich krajov Slovenska. Najnižšiu hrubú mieru úmrtnosti zaznamenali Prešovský, Bratislavský, Žilinský a Košický kraj.
Nitriansky kraj vykázal najvyššiu hodnotu, kde zomrelo 1 145 osôb na 100 000 obyvateľov, čo bolo výrazne nad priemerom Slovenska.
Pozitívnym trendom bol výrazný pokles úmrtí osôb v produktívnom veku (15 až 64 rokov), kde ich počet klesol o 15,5 % oproti predpandemickému priemeru. Tento vývoj prispel k celkovej stabilizácii úmrtnosti a návratu k predkrízovým hodnotám.
Údaje za rok 2024 ukazujú, že po ústupe pandémie sa situácia v oblasti úmrtnosti na Slovensku stabilizovala, pričom hlavným faktorom poklesu boli ochorenia obehovej sústavy.
Úmrtia na infekciu COVID-19 sa posunuli na okraj štatistík a patria medzi minimálne ovplyvňujúce faktory.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies