Vedci sú znepokojení, pretože vesmírny teleskop Jamesa Webba stále objavuje nové galaxie, ktoré by podľa ich názoru v skutočnosti ani nemali existovať.
Bez toho, aby sme sa do problematiky nejak extra ponorili, pretože sú to pomerne dosť komplikované dáta pre laika, tak základná myšlienka spočíva v tom, že niektoré galaxie, pozorované prostredníctvom obrovského teleskopu NASA, sú oveľa zrelšie, ako sa pôvodne predpokladalo, vzhľadom na to, kde sa vo vesmíre nachádzajú. Keďže sú o dosť väčšie, tak sa zdá, že možno budeme musieť prehodnotiť naše chápanie vesmíru, pretože nám chýbajú základné poznatky.
Jamesov Webbov teleskop
Mike Boylan-Kolchin, z Texaskej univerzity v Austine, ktorý je tiež autorom novej práce o galaxiách, povedal: „Ak majú masy pravdu, potom sme na de facto nezmapovanom území. Budeme teda potrebovať niečo veľmi nové o formovaní galaxií alebo zmenu kozmológie. Jedna z najextrémnejších možností je, že vesmír sa rozšíril rýchlejšie, než predpokladáme, čo môže vyžadovať nové sily a častice."
Boylan-Kolchinova práca naznačuje, že údaje z teleskopu Jamesa Webba vytvárajú veľký problém pre naše súčasné chápanie, pretože spochybňujú paradigmu temnej energie a studenej temnej hmoty, ktorá je hlavnou silou našej kozmológie. Zvyčajne galaxie premenia asi 10% plynu na hviezdy, ale tieto novovyobjavené galaxie by museli zmeniť takmer celý plyn na hviezdy.
Bude však treba spracovať rozsiahlejší výskum na to, aby sa úplne určilo, čo sa presne deje, a to by mohlo dokázať, že pozorovania sú nesprávne. Mohli by tam byť napríklad aj supermasívne čierne diery, čo by dalo vzhľad masívnejšej galaxie. Alebo galaxie môžu byť z neskoršieho obdobia, ako sa pôvodne očakávalo, ale kvôli problémom s fotografiami vyzerajú staršie. Ak sa však táto hypotéza preukáže ako pravdivá, znamenalo by to, že vedci budú musieť prehodnotiť to, ako rozumejú kozmu a rastu galaxií.
nedávna fotografia Uránu zhotovená pomocou teleskopu Jamesa Webba
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies