BRATISLAVA - Protokol zahŕňa nielen vybrané opatrenia z Projektu BEPS, ale aj ďalšie úpravy, ktoré modernizujú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Medzi tieto patrí zavedenie novej definície a úpravy článkov týkajúcich sa výmeny informácií.
Cieľom Protokolu medzi Slovenskou republikou a Moldavskou republikou, ktorý upravuje existujúcu zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, je reagovať na zásadné zmeny v oblasti medzinárodného zdaňovania za posledných 20 rokov.
V stredu tento návrh, predložený Ministerstvom financií (MF), schválila vláda. Na to, aby vstúpil do platnosti, ho ešte musí odsúhlasiť parlament a následne ratifikovať prezident SR.
Od roku 2003, keď bola pôvodná zmluva podpísaná, došlo k významným zmenám, najmä k prijatiu Akčného plánu G20/OECD zameraného na boj proti erózii daňových základov, presunu ziskov a daňovým únikom, známeho ako Projekt BEPS.
Podľa ministerstva sa opatrenia tohto projektu môžu realizovať prostredníctvom mnohostranného dohovoru (MLI) alebo bilaterálne, formou protokolov k zmluvám. "Pretože Moldavsko nepodpísalo MLI, bolo nevyhnutné dohodnúť protokol k zmluve," uviedlo ministerstvo financií.
Protokol zahŕňa nielen vybrané opatrenia z Projektu BEPS, ale aj ďalšie úpravy, ktoré modernizujú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Medzi tieto patrí zavedenie novej definície a úpravy článkov týkajúcich sa výmeny informácií.
"Ustanovenia protokolu sú založené predovšetkým na Modelovej daňovej zmluve OECD o príjmoch a majetku z roku 2017 a čiastočne na Modelovej zmluve OSN o zamedzení dvojitého zdanenia medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami z roku 2021. Protokol zároveň reflektuje osobitosti daňových systémov Slovenska a Moldavska," doplnilo ministerstvo.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies