BRATISLAVA - Slovensko má nového veľvyslanca v Libanone. Valér Franko, skúsený diplomat, bude okrem Libanonu zastupovať Slovensko aj v Jordánsku, Iraku a Sýrii.
Novým veľvyslancom Slovenskej republiky v Libanonskej republike sa stane Valér Franko. Okrem Libanonu bude jeho pôsobnosť zahrnovať aj Jordánske hášimovské kráľovstvo, Irackú republiku a Sýrsku arabskú republiku.
Valér Franko odchádza do funkcie vedúceho zastupiteľského úradu SR v Bejrúte z pozície riaditeľa odboru Blízkeho a Stredného východu a Afriky na rezorte diplomacie. Slovensko v minulosti zastupoval na viacerých misiách v Iraku, Iráne, Spojených arabských emirátoch a tiež ako veľvyslanec v Egypte.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Juraj Blanár, zdôraznil, že jedným z hlavných cieľov slovenskej zahraničnej politiky v regióne Blízkeho východu je podpora preventívnej diplomacie zameranej na zníženie napätia a mierové riešenia sporov.
"Budeme pokračovať v rozvojových a humanitárnych aktivitách v Libanone, Iraku a Sýrii, kde hlavnú koordinačnú úlohu plní naša ambasáda v Bejrúte. Spoločne s ďalšími členskými štátmi Európskej únie takýmto spôsobom pomáhame znižovať migračné tlaky z Blízkeho východu," uviedol Blanár.
V uplynulých dvoch rokoch SR zrealizovala rozvojové a humanitárne projekty na Blízkom východe v celkovej hodnote viac ako tri milióny eur.
Vzhľadom na bezpečnostnú situáciu Slovensko zatiaľ neuvažuje o znovuotvorení svojho veľvyslanectva v sýrskom Damasku, ktoré bolo zatvorené v roku 2015.
Podľa slov veľvyslanca Valéra Franka by sa v prípade zlepšenia bezpečnostnej situácie a normalizácie vzťahov s medzinárodným spoločenstvom mohla v blízkej budúcnosti otvoriť otázka obnovy infraštruktúry a ekonomiky Sýrie.
"Keďže Libanon je dnes pre Slovensko vstupnou bránou do Sýrie, naše veľvyslanectvo v Bejrúte bude pripravené poskytovať podporu slovenským firmám, ktoré by sa zaujímali o zapojenie do procesu rekonštrukcie krajiny. Slovensko ostáva v Sýrii naďalej vnímané pozitívne z hľadiska bilaterálnej spolupráce nielen z obdobia pred vojnou v roku 2011, ale aj z čias Česko-Slovenska," uviedol Franko.
Príležitosť pre slovenské firmy predstavuje aj export do Libanonu, Jordánska, Iraku a Sýrie, ktorý už dnes dosahuje hodnotu niekoľkých desiatok miliónov eur. Valér Franko tiež dodal, že podporiť tieto aktivity by mohol zámer vytvorenia slovenskej-libanonskej obchodnej komory.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies