Vedci sa obávali, že druh veľkých ružových slimákov s latinským názvom Triboniophorus aff. graeffei, ktorý bol až v roku 2013 objavený na alpských svahoch Mount Kaputar v Novom Južnom Walese, vyhynul. Po nedávnych dažďoch sa však ukázalo, že tohto tvora nejaké požiare nerozhádžu.
Správcovia Národného parku v Novom Južnom Walese našli po daždi cez 60 ružových slimákov z Mount Kaputar. Pritom druh považovali za vyhynutý, keď nedávne požiare úplne zničili jeho prirodzené alpínske prostredie.
V Austrálii je zničených viac ako 80 percent jedinečných ekosystémov
Ulitníky z Mount Kaputar merajú okolo 20 centimetrov a začali byť prvýkrát sledované od roku 2013, kedy sa zistilo, že sa jedná o endemitný druh žijúci len na svahoch spomínanej neaktívnej sopky.
Práve erupcie Mount Kaputar pre nich pred 17 miliónmi rokov vytvorila podmienky, v ktorých sa im začalo dariť, teda alpský les s vlhkým prostredím a nižšou teplotou, než je na okolitej vyprahnutej pláni.
This is the pink fluorescent giant snail (Triboniophorus aff. graeffei). Mount Kaputar in the Australian state of New South Wales, (recognized as a national park) is the only area in the world where they occur. pic.twitter.com/JnCSBHWF1B
— Astrid Lavalette🌹 (@LavaletteAstrid) January 29, 2020
V noci slimáci vyliezajú do stromov, kde sa živia plesňami a machom. Ich jasne ružová farba sa môže zdať ako jednoznačné lákadlo pre predátorov, ale podľa vedcov im naopak pomáha schovať sa medzi opadanými eukalyptovými listami, ktoré sú červené.
Národný park Mount Kaputar je domovom pre viac ako 20 endemických druhov. Celú oblasť ale rovnako ako veľkú časť Nového Južného Walesu zasiahli ničivé požiare.
Úrady predpokladajú, že na celom území Austrálie zahynula alebo prišla o útočisko až miliarda zvierat (vrátane dobytka a domácich maznáčikov), ktorých prirodzené prostredie a potravu zožali plamene. Požiare zničili viac ako 80 percent jedinečných ekosystémov, v ktorých sa vyskytuje najmenej 49 ohrozených živočíchov a rastlín.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies