BRATISLAVA - Štát bude môcť pokutovať zdravotnícke zariadenia, ak porušia pravidlá očkovania proti koronavírusu. Parlament vo štvrtok v skrátenom legislatívnom konaní schválil balík zmien.
Už žiadne uprednostňovanie
Sankcie pre nemocnice umožňuje novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá je jeho súčasťou. Účelom tejto úpravy je predchádzať spoločensky nežiaducemu správaniu. Ide najmä o uprednostňovanie osôb v rozpore s prioritizáciou vakcinácie, ktorá je uvedená v Národnej stratégii očkovania proti ochoreniu COVID-19.
Pokutou pre nemocnicu to nekončí
Minister zdravotníctva Marek Krajčí v stredu uviedol, že nemocnici pri nedodržaní postupu stratégie hrozí pokuta do výšky 10-tisíc eur. Sankciu bude možné udeliť právnickej osobe, ktorá je za takého uprednostnenie zodpovedná. Nové usmernenia, ktoré rezort zverejní, budú podľa Krajčího exaktné a kontrola by tak mala byť jednoduchšia.
"Vždy to však závisí od daného očkovacieho centra. Pokiaľ tam nebudú čestní ľudia, tak kontrolovať, či sa niekto nepredbehne, je veľmi náročné," doplnil. Ak nemocnica pokutu dostane, minister sa podľa jeho slov bude pýtať, akým spôsobom sa pokuta preniesla aj do osobnej zodpovednosti osoby, ktorá pochybila.
Aj mimo ambulancie
Novelou zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci v rámci balíka zmien taktiež schválili, sa upravuje možnosť vykonávania očkovania aj mimo zdravotníckych zariadení ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Cieľom je umožniť čo najrýchlejšiu realizáciu očkovania proti ochoreniu COVID-19.
Menej kontroly
Novelou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti sa tiež rozširuje možnosť výkonu diagnostického testu aj žiakom tretieho alebo štvrtého ročníka študijného odboru zdravotnícky asistent, ak dovŕšili 18 rokov. Po novom tiež budú môcť zdravotnícki pracovníci vykonávať zdravotnícke povolanie aj v režime výkonu dobrovoľníckej činnosti a študenti a žiaci budú môcť vykonávať diagnostický test samostatne bez dohľadu iného zdravotníckeho pracovníka.
Parlament súčasne schválil pozmeňujúci návrh, na základe ktorého kritériá určovania poradia osôb pri očkovaní proti COVID-19 ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo zdravotníctva.
Hospitalizácia aj pozotívnych prípadov
Pozmeňujúci návrh ďalšej skupiny poslancov zase rozšíril možnosti testovania na prítomnosť koronavírusu poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti aj mimo zdravotníckeho zariadenia. Poslanci tiež schválili možnosť hospitalizácie pacientov s ochorením COVID-19 v prípade kritickej preťaženosti nemocníc aj v okolitých členských štátoch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies