BRATISLAVA - Polícia riešila od začiatku vypuknutia pandémie COVID-19 viac ako sto dezinformácií týkajúcich sa koronavírusu. Ako informovala vo svojom profile na sociálnej sieti, na niektorých vysvetleniach dezinformácií aktívne spolupracuje s Ministerstvom zdravotníctva SR a ďalšími odborníkmi.
Zaskočené obe strany
Podľa polície nečakaný príchod pandémie a s ňou súvisiacich opatrení zaskočil aj tvorcov a šíriteľov dezinformácií.
Prvé dezinformácie
Policajti počas prvej vlny zaznamenali individuálne, až nárazové prípady šírenia hoaxov. Poukázali, že hlavné naratívy hovorili zo začiatku o koronavíruse ako o nebezpečnom ochorení, ktoré zámerne do sveta "vypustili svetové mocnosti".
Zmätok medzi šíriteľmi dezinformácií bol podľa polície znásobený tým, že chýbali naratívy, inšpirácie a príbehy zo zahraničia, ktoré si mohli slovenskí konšpirátori osvojiť. Vznikli tak ojedinelé pokusy, okrem iného aj audionahrávky o nepravdivých mimoriadnych opatreniach, podľa ktorých malo dôjsť k uzavretiu Bratislavy.
Príprava počas leta
Policajti upozornili, že počas nasledujúcich mesiacov získali konšpirátori dostatok času na prípravu dezinformácií, čo sa prejavilo začiatkom septembra s nástupom druhej vlny pandémie. Šíritelia dezinformácií podľa nich razantne zmenili svoje prebraté názory zo zahraničia.
Zmena pohľadu na COVID-19
Policajný zbor poukázal, že v prvej vlne konšpirátori označovali koronavírus ako nebezpečný, no v súčasnosti ho začali podceňovať a označovať za ľahkú formu chrípky. Doplnili, že v kontraste s týmito tvrdeniami sa potom javili ako nelogické tie typy dezinformácií, ktoré ponúkali rôzne alternatívne riešenia liečby ochorenia. Polícia SR aktuálne sleduje 85-tisíc ľudí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies