Je možné nájsť taký spôsob plošného či povinného očkovania proti ochoreniu Covid-19, ktorý by bol v súlade s Ústavou SR? Odborníčka tvrdí, že je dôležité zvoliť rozumné kritérium. Takým je napríklad vek či druh profesie.
Uviedla to Lucia Berdisová z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied. Berdisová je súčasne poradkyňou ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. "Zvolené kritérium potom treba dobre epidemiologicky aj hodnotovo odôvodniť. To sa dá samozrejme len v spolupráci odborníkov a odborníčok z viacerých oblastí. Preto sa ani nedá nejaký test ústavnosti abstraktnej právnej úpravy, ktorej podrobnosti nepoznáme, urobiť právnicky od stola," povedala Berdisová.
Archívna fotografia, vedecká pracovníčka Lucia Berdisová s Andrejom Kiskom.
Nevyhnutnosťou je podľa nej zníženie strachu z očkovania a z jeho negatívnych dôsledkov v spoločnosti. Podľa nej k tomu prispeje jasné vymedzenie výnimiek z povinného očkovania a úprava odškodnenia v prípade negatívnych dopadov vakcinácie.
Možno vás zaujme: Premiér sa zaoberá možnosťou trojtýždňového lockdownu pre všetkých obyvateľov!
"Minimalizovať obavy možno presným vymedzením toho, kto zo zdravotných dôvodov očkovaný byť nemusí, lebo riziko je vyššie ako možný benefit a zároveň prijatím právnej úpravy, ktorá sanuje možné negatívne dôsledky očkovania, ak by nastali hoc aj o desať rokov. Prístup k takému odškodneniu by mal byť zároveň veľmi jednoduchý. Takto postavenú úpravu podľa mňa v súčasnosti nemáme, a preto by mala byť súčasťou opatrení spojených s prípadným povinným očkovaním," vysvetlila Berdisová.
Eduard Heger v sobotu uviedol, že o povinnom očkovaní pre seniorov aktuálne diskutuje s právnikmi či s Kolíkovou. Nevylúčil ani plošné povinné očkovanie na Slovensku. Aktuálne sa vedú diskusie o tom, či by boli tieto kroky v súlade s Ústavou SR.
Prečítajte si: Ako dopadnú obmedzenia pre deti od dvoch do 12 rokov?
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies