Marine Le Pen je jednou z najznámejších a najpopulárnejších politických osobností vo Francúzsku. Jej program sa zameriava na presadzovanie francúzskych záujmov, reguláciu migrácie a kritiku súčasných trendov. V posledných rokoch sa jej politické hnutie teší rastúcej podpore v celej Európe a je považovaná za vplyvnú osobnosť na medzinárodnej scéne.
Súdne rozhodnutie a jeho dopady
V pondelok prišiel pre Le Penovú nečakaný úder - súd jej zakázal uchádzať sa o politickú funkciu na päť rokov. Obvinenie sa týka sprenevery viac ako štyrochmiliónov dolárov (3,1 mil. libier) z fondov Európskej únie, ktoré mali byť
použité na činnosť jej strany vo Francúzsku. Le Pen a jej spolupracovníci
obvinenia odmietajú a podali odvolanie.
Mnohí podporovatelia vidia v tomto rozsudku snahu oslabiť politickú opozíciu. Pre nich je tento prípad príležitosťou nielen na prejavenie podpory
Le Penovej, ale aj na zdôraznenie ich obáv z mocenských mechanizmov, ktoré
ovplyvňujú politickú scénu.
Vyjadrenia podpory
Vlnu solidarity s Le Penovou okamžite vyjadrili jej politickí spojenci. Maďarský premiér Viktor Orbán na sieti X napísal vo francúzštine: "Je suis
Marine" ("Som Marine"). Holandský politik Geert Wilders vyjadril
presvedčenie, že Le Penová vyhrá odvolanie a stane sa budúcou prezidentkou
Francúzska.
Podpredseda talianskej vlády Matteo Salvini sa taktiež ozval na sociálnych sieťach: "Nie sme zastrašení... plnou rýchlosťou vpred, moja
priateľka!" Vo svojom príspevku naznačil, že francúzske súdy chcú vyradiť
Le Penovú z politického života, pretože sa boja rozhodnutia voličov.
Francúzske súdy odmietajú, že by boli politicky motivované, a tvrdia, že len vykonávajú spravodlivosť. Napriek tomu medzi podporovateľmi Le Penovej rastie podozrenie, že rozsudok bol ovplyvnený s cieľom zastaviť jej politickú kariéru.
Medzinárodné reakcie
Na situáciu reagovalo aj Rusko - hovorca Kremľlu Dmitrij Peskov vyhlásil, že "prípad Marine Le Penovej predstavuje porušenie demokratických noriem".
Do diskusie sa zapojil aj Donald Trump, ktorý v pondelok vyhlásil: "Toto je veľmi dôležitá záležitosť. Má zákaz na päť rokov a bola hlavným kandidátom." Pripomenul tak svoje vlastné súdne ťažkosti, ktoré však jeho politickú popularitu paradoxne posilnili.
Možný dopad na francúzsku politiku
Hoci rozsudok môže znamenať koniec ambícií Marine Le Penovej stať sa prezidentkou, je možné, že jej strana z tejto situácie napokon vyjde posilnená. Veľka mediálna pozornosť, súdne procesy a pocit vzdoru voči francúzskemu establishmentu môžu v očiach voličov posilniť význam jej hnutia.
Otázne zostáva, či tento prípad naozaj odstaví Le Penovú od politiky, alebo jej paradoxne pomôže upevniť pozíciu na francúzskej politickej scéne. Jedno je však isté - boj medzi rôznymi politickými silami vo Francúzsku sa ešte ani zďaleka neskončil.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies