V Európskom parlamente v Bruseli bola otvorená výstava fotografií s názvom „My chceme slobodu“, ktorá pripomína 35. výročie Nežnej revolúcie. Podujatie zorganizovala europoslankyňa Miriam Lexmann za účasti predsedníčky EP Roberty Metsolovej, predstaviteľov slovenských europoslancov a významných hostí z Česka i Slovenska.
V utorok sa predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová spolu s viac než stovkou ľudí, vrátane viacerých slovenských europoslancov, zúčastnila na otvorení dokumentárnej výstavy fotografií s názvom „My chceme slobodu“. Túto výstavu pripravila kvestorka EP Miriam Lexmann (Európska ľudová strana/KDH) v priestoroch bruselského sídla parlamentu pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, informoval TASR.
Medzi prítomnými hosťami bolo aj 50 návštevníkov zo Slovenska, zamestnanci rôznych európskych inštitúcií, ako aj vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Juraj Nociar. Prítomným sa prihovoril vedúci Ústavu pamäti národa (ÚPN) Jerguš Sivoš, pričom sa predstavili aj mladí účastníci projektu Nenápadní hrdinovia, ktorý sa zameriava na posilnenie historickej pamäti prostredníctvom príbehov jednotlivcov bojujúcich za slobodu, a účastníci protestov spred 35 rokov. Českú republiku na podujatí zastupoval bývalý disident, signatár Charty 77 a europoslanec Alexandr Vondra.
„Je nevyhnutné odovzdávať posolstvo o ochrane slobody z generácie na generáciu,“ povedala poslankyňa, pre ktorú má výstava aj osobný rozmer, keďže v jej rodinnej histórii sú príbuzní postihnutí totalitnými režimami. Jej prastrýkovia, členovia dominikánskeho rádu, čelili prenasledovaniu – Mikuláša Lexmanna prenasledovali nacisti aj komunisti a napokon zomrel v komunistickom väzení, zatiaľ čo Gregor Lexmann strávil deväť rokov vo väzení v Jáchymove.
Výstava podľa kvestorky zachytáva atmosféru Nežnej revolúcie prostredníctvom fotografií, ktoré dokumentujú vtedajšiu politickú situáciu, zvuk štrngajúcich kľúčov a jednotu občanov. Jednu z vystavených fotografií venovala Metsolovej. Predsedníčka EP uviedla, že Nežná revolúcia zásadne zmenila Slovensko a otvorila mu cestu do EÚ. „Touto výstavou vzdávame hold odvahe žien a mužov, ktorí bojovali za pokrok, slobodu a demokraciu,“ povedala. Dodala, že ich posolstvo stále rezonuje, a je obzvlášť aktuálne, keď Ukrajinci dnes bojujú za rovnaké hodnoty, slobodu a európske smerovanie.
Sivoš zdôraznil, že ÚPN bol partnerom pri príprave tejto výstavy, ktorá je súčasťou širšej série podujatí pripomínajúcich udalosti roku 1989. „Sme radi, že môžeme atmosféru týchto dní sprostredkovať aj na pôdu Európskeho parlamentu. Jedenásť panelov zachytáva prvé pokojných demonštrácie, rolu študentov ako hybnej sily udalostí, prvé rokovania o zmene postavenia Komunistickej strany a ďalšie kroky smerujúce k slobodným voľbám v roku 1990,“ priblížil výstavu Sivoš. Výstava v priestoroch EP potrvá do štvrtka, 14. novembra.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies