Každý rok dve percentá hmyzu mizne po celom svete. Za 100 rokov tak môžu úplne vyhynúť. Výskumníci varujú - a poukazujú na dôležitú vec.
Rozmanitosť hmyzu mizne po celom svete. Ale v súčasnom spore medzi poľnohospodármi a ochrancami prírody je ústredným záujmom otázka: Zapríčiňujú pesticídy umieranie opeľovačov na celom svete? Intenzívne poľnohospodárstvo, ku ktorému patria pesticídy, monokultúry, či príliš malé prírodné lúky, zapríčiňuje vymieranie opeľovačov.
Nedávna štúdia, ktorá sa objavila aj online v časopise Biological Conservation (2019 Sánchez-Bayo / Wyckhuys,), podporuje práve túto skutočnosť: Podľa výskumníkov, 40 percent druhov hmyzu vykazujú pokles.
Za najväčšieho vinníka, ktorý môže za vymieranie včiel považujú stratu prirodzeného prostredia v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva a rastúcej urbanizácie, chemické škodliviny, ako sú pesticídy a syntetické hnojivá či zmeny klímy.
V prípade, že by sa nič nezmenilo, zza 100 rokov by tak vymrelo mnoho druhov živočíchov, tvrdí vedecký vžskumník Francisco Sánchez-Bayo z University of Sydney. Túto štúdiu vytvoril s Kris Wyckhuys z čínskej akadémie poľnohospodárskych vied CAAS so sídlom v Pekingu.
Výskumníci hodnotili 73 štúdií o hmyze a došli k výsledku. Vymrieť by tak mohli: motýle, chrobáky a Hymenoptera (najviac ohrozené), včely, vo vode žijúci hmyz (štyri skupiny vážok, pošvatky, potočníky, podenky).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies