GAZA - Humanitárni pracovníci OSN v utorok uviedli, že už viac ako 40 dní je ľuďom, ktorí sa snažia prežiť v obliehaných severných oblastiach Gazy, odopieraná pomoc alebo je im v nej bránené.
Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) uviedol, že 27 z 31 plánovaných misií na podporu ľudí v Bejt Hanúne, Bejt Lahíji a častiach Džabalje bolo zamietnutých a ďalšie štyri boli vážne sťažené.
"Výsledkom je, že pekárne a kuchyne v provincii Severná Gaza boli zatvorené, podpora výživy bola pozastavená a zásobovanie vodou a sanitárnymi zariadeniami bolo úplne zablokované," uviedla OCHA.
Výbor OSN pre kontrolu hladomoru IPC varoval, že časti severnej Gazy čelia bezprostrednému riziku hladomoru a že je potrebné okamžite konať v priebehu niekoľkých dní, nie týždňov. Humanitárni pracovníci uviedli, že vzhľadom na pokračujúce hromadné nešťastia a izraelské bombardovanie je prístup do nemocníc Kamal Adwan, Al Awda a indonézskej nemocnice v severnej časti Gazy naďalej značne obmedzený, keďže je zúfalý nedostatok zdravotníckeho materiálu, krvných jednotiek a paliva.
"Pokusy našich zdravotníckych partnerov o vyslanie medzinárodného pohotovostného zdravotníckeho tímu na zvýšenie kapacít naďalej blokujú izraelské orgány," uviedla OCHA. Humanitárni pracovníci napríklad informovali, že v nedeľu OCHA podporila misiu vedenú Svetovou zdravotníckou organizáciou, Službou OSN pre boj proti mínam, Medzinárodným výborom Červeného kríža a Palestínskou spoločnosťou Červeného polmesiaca do nemocnice Kamal Adwan, aby dodala 10 000 litrov paliva a previezla 17 pacientov, tri deti bez sprievodu a takmer dve desiatky ošetrovateľov do nemocnice Al Shifa v meste Gaza.
"Hoci misia mala za cieľ aj doručenie potravín a zdravotníckeho materiálu do Kamal Adwanu, partneri tvrdia, že tím bol nútený vyložiť potraviny na izraelskom vojenskom kontrolnom stanovišti predtým, ako sa dostal do nemocnice, a do zariadenia sa podarilo doručiť len časť zdravotníckeho materiálu," uviedol úrad.
OCHA uviedla, že svetový orgán je hlboko znepokojený správami o údajnom zabíjaní podozrivých lupičov počas operácie, ktorú uskutočnili miestne palestínske orgány. Uviedla, že ozbrojené rabovanie sa stalo systematickým a musí sa okamžite skončiť, a dodala: "Bráni operáciám na záchranu životov a ďalej ohrozuje životy našich zamestnancov."
Humanitárni pracovníci však uviedli, že použitie sily pri presadzovaní práva musí byť zákonné, nevyhnutné a primerané.
OCHA uviedla, že dodávky humanitárnej pomoci a obchodného tovaru do Gazy a v rámci nej sú nevyhnutné pre potreby ľudí a je potrebné čeliť problému rabovania. Riešenie spočíva v otvorení väčšieho počtu vstupných bodov do Gazy a umožnení využívania ďalších vnútorných ciest. Oba tieto kroky si vyžadujú konanie izraelských orgánov.
"Izrael ako okupačná mocnosť nesie hlavnú zodpovednosť za obnovenie verejného poriadku a bezpečnosti, čo musí byť najvyššou prioritou," uviedol úrad. "To by mohlo mať rôzne formy; medzi nimi by bolo umožnenie civilnej polícii v Gaze pôsobiť v súlade s normami presadzovania práva."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies