Vedci urobili prelomový objav pri skúmaní vzoriek z asteroidu Ryugu, ktorý môže mať zásadný vplyv na naše chápanie toho, ako sa organické molekuly šíria vesmírom.
V nedávnej štúdii, ktorá zaujala svet vedcov, sa ukázalo, že asteroid, ktorý preletel okolo Zeme, môže obsahovať základné stavebné kamene života, aké poznáme. Tento objav prináša nové pohľady na to, ako mohol vzniknúť život na našej planéte. S touto novinkou prichádzajú odborníci s teóriou, že život na Zemi mohol byť ovplyvnený materiálom, ktorý pochádzal zo samotného vesmíru.
Asteroid, ktorý vedci skúmali, bol zachytený zblízka pomocou vesmírnych sond a analýz. Podľa najnovších zistení tento objekt obsahuje zložky, ktoré by mohli byť považované za „stavebné kamene života“. Tieto látky zahŕňajú aminokyseliny, ktoré sú základnými jednotkami bielkovín, a ďalšie organické molekuly, ktoré sú potrebné pre život, ako ho poznáme. Objav je veľmi významný, pretože práve tieto chemické zlúčeniny sú považované za základné predpoklady pre vznik života.
Základné stavebné kamene života, ako aminokyseliny a nukleotidy, sú chemické látky, ktoré sa kombinujú a tvoria DNA a RNA – nositele genetickej informácie. Ak sa tieto látky nachádzajú na asteroide, znamená to, že mohli byť prítomné v ranných fázach našej slnečnej sústavy a mohli byť prenesené na Zemi cez meteority alebo asteroidy.
Zatiaľ čo tradičné teórie o vzniku života na našej planéte tvrdia, že život vznikol z jednoduchých organických molekúl v prvotnej atmosfére Zeme, nový výskum naznačuje, že niektoré z molekúl mohli prísť z vesmíru. Tento pohľad podporuje hypotézu panspermie, ktorá naznačuje, že život alebo jeho stavebné kamene môžu byť rozširované prostredníctvom meteoritov a komét medzi planétami a hviezdami.
Profesor Yasuhiro Oba, vedúci výskumu z Kinki University v Japonsku, vysvetlil, že tieto organické molekuly by sa mohli vytvoriť počas formovania asteroidu a mohli by byť prenesené na Zem pri nárazoch meteorov. Ak sú tieto molekuly univerzálne, znamená to, že vznik života na Zemi nemusí byť jedinečný, a možno aj iné planéty a mesačné telesá obsahujú podobné chemické zložky, ktoré by mohli viesť k vzniku života.
Asteroid, ktorý bol predmetom tohto výskumu, sa nazýva Ryugu a bol skúmaný japonskou sondou Hayabusa2. Sonda pristála na asteroide v roku 2018 a získala vzorky z jeho povrchu, ktoré boli následne dopravené na Zem v decembri 2020. Tieto vzorky obsahovali vysokú koncentráciu organických molekúl, ktoré sa používali na analýzu. Vedci tieto vzorky skúmali na prítomnosť aminokyselín a iných organických zlúčenín, ktoré sú známe ako stavebné kamene života.
Podľa NASA a japonských odborníkov, tento objav poskytuje dôkazy o tom, že organické molekuly sa vytvárajú v rôznych prostrediach, nielen na Zemi. To zvyšuje pravdepodobnosť, že život môže existovať aj na iných miestach vo vesmíre, napríklad na mesiacoch Jupitera alebo Saturnu, kde sa nachádzajú podmienky vhodné na vznik organických zlúčenín.
Jednou z najkontroverznejších teórií, ktorú tento objav opätovne oživuje, je panspermia – myšlienka, že život na Zemi mohol byť pôvodne „donesený“ z iných častí vesmíru. Podľa tejto teórie by organické molekuly, ktoré obsahujú potrebné prvky pre vznik života, mohli byť prítomné na meteoritov a asteroidoch, ktoré zasiahli Zemi.
Objav ukazuje, že organické látky môžu byť bežné vo vesmíre. Hoci ešte stále neexistujú priame dôkazy, že život sám bol prenesený z iných svetov, nálezy organických zlúčenín v asteroidoch naznačujú, že základné chemické zložky pre vznik života môžu byť prítomné v rôznych častiach vesmíru.
Tento objav taktiež posúva naše chápanie možnosti existencie života na iných planétach. Ak sa organické molekuly, ktoré sú základom života, nachádzajú na asteroidoch a kométach, môžeme sa domnievať, že podmienky pre vznik života sú všade v našej slnečnej sústave, a možno aj ďalej vo vesmíre. To otvára dvere k ďalším výskumom o možnosti života na miestach, ako je Mars, mesiace Jupitera, ako Europa, alebo Saturnove mesiace ako Enceladus, ktoré majú podzemné oceány, kde by sa život mohol vyvinúť.
Podľa odborníkov z European Space Agency (ESA) by takéto objavy mohli podporiť budúce misie na Mars a ďalšie telesá v slnečnej sústave, ktoré by mali za cieľ preskúmať podmienky na vznik a prežitie života.
Pre vedcov tento objav otvára nové možnosti výskumu a vzbudzuje optimizmus, že jedného dňa môžeme nájsť život alebo jeho stopy aj na iných planétach. S každým novým zistením sa približujeme k odpovedi na jednu z najväčších otázok - Kde všetko začalo a existuje život aj inde vo vesmíre?
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies