JERUZALEM/GAZA - Izrael povolil desiatkam palestínskych kresťanov z pásma Gazy, aby počas vianočných sviatkov navštívili Betlehem a Jeruzalem.
Žiadosti
Podľa predstaviteľa pravoslávnej cirkvi v Gaze Kámila Ajáda o povolenie navštíviť miesta spojené s narodením a ukrižovaním Ježiša Krista požiadalo približne 600 miestnych kresťanov. V pásme Gazy ich aktuálne žije vyše 1000.
Návšteva Betlehema a Jeruzalema
Izraelské úrady zatiaľ schválili 55 spomedzi týchto žiadostí o návštevu predjordánskeho Betlehema, kde sa podľa evanjelií Ježiš narodil, a Jeruzalema, ktorý bol miestom jeho ukrižovania. Úspešní boli prevažne žiadatelia vo veku nad 47 rokov. Ajád vyjadril nádej, že v najbližších hodinách budú odsúhlasené i ďalšie žiadosti. Izrael udeľuje takéto povolenia na základe individuálnych bezpečnostných previerok.
Problémy už počas osídľovania
Osídlenie na území, kde sa dnes opäť bojuje, má historické korene asi v 14. storočí pred naším letopočtom. Už v tom čase sa o nadvládu nad územím pokúšali židovské i arabské kmene, so striedavými úspechmi.
Arabsko-izraelský konflikt
Boje medzi židovským a arabským obyvateľstvom sú tu od nepamäti. Najväčším problémom je založenie štátu Izrael na území Palestíny. Okrem toho tu prevláda aj rozdielnosť kultúr či náboženstiev. Obe náboženstvá totiž pokladajú dnešný Izrael, a najmä Jeruzalem, za svoje posvätné miesto.
Vznik Izraela
Myšlienka vzniku židovského štátu silno zarezonovala najmä po 2. svetovej vojne. Palestína sa jednoducho na podnet Valného zhromaždenia OSN rozdelila na arabský a židovský štát. Holokaust samozrejme všetko urýchlil, a myšlienka o vzniku štátu, v ktorom by si vládli Židia sami, sa stretla s podporou takmer celého sveta. Deň na to, ako bol vyhlásený Izrael, zareagovali arabské štáty vojenskými operáciami.
Konflikt pretrváva dodnes
Nasledovalo 5 arabsko-izraelských vojen, kde vyhrávala raz jedna, potom druhá strana. Pokračujúce rozhovory a snahy o diplomatické urovnanie konfliktu sú ešte aj v dnešnej dobe neúspešné, a k tomu sa pridáva obrovská preľudnenosť na území Gazy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies