Pápež František pricestoval do indonézskeho hlavného mesta Jakarta, čím začal svoju najdlhšiu a najvzdialenejšiu cestu do ázijsko-tichomorského regiónu.
Očakáva sa, že počas 12-dňovej cesty, počas ktorej navštívi aj Papuu-Novú Guineu, Singapur a Východný Timor - jedinú zo štyroch krajín, v ktorej prevažujú katolíci, zdôrazní environmentálne problémy a význam medzináboženského dialógu.
Pre muža, ktorý v decembri dovŕši 88 rokov a bojuje s množstvom zdravotných problémov, je to mimoriadne náročná cesta.
Ázia a Tichomorie je jedným z mála miest na svete, kde katolícka cirkev rastie, pokiaľ ide o pokrstených veriacich a rehoľné povolania.
Časť pápežovej cesty, ktorá bola pôvodne naplánovaná na rok 2020, ale kvôli pandémii bola odložená, bude pokračovať po stopách svätého Jána Pavla II., ktorý počas svojho 27-ročného pontifikátu tiež navštívil tieto štyri krajiny.
"Dnes začínam apoštolskú cestu do niekoľkých krajín Ázie a Oceánie," napísal v pondelok na X. "Prosím, modlite sa, aby táto cesta priniesla ovocie."
Pápež od svojho zvolenia v roku 2013 vyzýva Katolícku cirkev, aby prinášala Božiu útechu "smerom k periférii", čím má na mysli komunity, ktoré sú marginalizované alebo vzdialené.
Je len tretím pápežom, ktorý navštívil Indonéziu, kde žije najviac moslimov na svete.
Počas štyroch dní by mal navštíviť hlavnú mešitu indonézskeho hlavného mesta, stretnúť sa s odchádzajúcim prezidentom Joko Widodom a podľa Vatican News odslúžiť omšu pre približne 70 000 ľudí.
Nasaruddin Umar, veľký imám mešity v Jakarte, pre tlačovú agentúru AP uviedol, že dúfa, že návšteva poskytne príležitosť "diskutovať o spoločnom základe medzi náboženskými komunitami a zdôrazniť spoločné črty medzi náboženstvami, etnikami a vierou".
Podľa pozorovateľov návšteva Indonézie poukazuje na pápežov záujem o prehĺbenie dialógu medzi kresťanskými a moslimskými komunitami.
"Už dlhší čas je tu napätie. [Obe skupiny mali v priebehu histórie nedorozumenia]," povedal Jonathan Tan, odborník na náboženské štúdie na Case Western Reserve University v USA. "Myslím si, že pápež chce urobiť novú cestu vpred, nový spôsob vzájomného vzťahu, nie obranný spôsob," povedal.
V Papue-Novej Guinei pápež navštívi odľahlé mesto Vanimo, kde sa stretne s misionármi z rodnej Argentíny, ktorí sa venujú kmeňovým komunitám.
Vo Východnom Timore bude pápež slúžiť omšu v hlavnom meste Dili, na tej istej prímorskej esplanáde, kde Ján Pavol II. v roku 1989 prehovoril, aby potešil miestnych katolíkov, ktorí trpeli počas okupácie územia Indonéziou. Východný Timor získal nezávislosť v roku 2002.
V poslednom desaťročí sa pápež čoraz viac angažuje v Ázii. Na začiatku svojho pontifikátu absolvoval štyri dlhé cesty do tohto regiónu: do Južnej Kórey, na Srí Lanku, Filipíny a do Japonska. V tom čase sa len 0,5 % obyvateľov Japonska hlásilo ku katolíkom.
Navštívil tiež Bangladéš, Mongolsko, Mjanmarsko a Thajsko.
Žiadny pápež však doteraz nemohol navštíviť Čínu, pretože vzťahy medzi Vatikánom a Komunistickou stranou Číny sú napäté kvôli sporom o to, kto môže v krajine vymenovať biskupov. Predpokladá sa, že obe strany dosiahli v roku 2018 dohodu o tejto otázke, ktorá dáva Vatikánu možnosť vyjadriť sa k takýmto menovaniam.
Františka bude počas jeho cesty sprevádzať lekár a dve zdravotné sestry. Vyskytli sa obavy, aký vplyv bude mať takáto ambiciózna cesta na jeho zdravie. Pápež František, ktorému v mladosti odstránili časť pľúc, mal v poslednom čase problémy s dýchaním a pohyblivosťou - kvôli niektorým z nich musel vynechať svoje týždenné nedeľné požehnania.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies