MOSKVA - Ukrajina ako tranzitná krajina ruského plynu pre Európu už nebude mať prakticky žiadny význam po tom, ako Rusko vybuduje nový plynovod do Turecka. Povedal to dnes v televíznom programe Vesti výkonný riaditeľ ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller. Informovali o tom agentúra TASS a RIA Novosti.
Miller uviedol, že plynovod Severný prúd a budúci nový plynovod do Turecka zredukujú úlohu Ukrajiny ako tranzitného štátu na dodávky ruského plynu do Európy fakticky na nulu. Dodávky plynu pre potreby samotnej Ukrajiny však Rusko bude zabezpečovať aj naďalej.
"Čo sa týka domácej spotreby na Ukrajine, potrebné objemy plynu budeme dodávať ďalej," povedal Miller. "Na dodávky do Európy sme sa však rozhodli pre alternatívne cesty," dodal šéf Gazpromu. Najskôr to bol Severný prúd a potom sa mal postaviť Južný prúd. "Teraz sme sa však rozhodli pre nový projekt, ktorým je podmorský plynovod do Turecka," povedal šéf Gazpromu.
V súvislosti s Južným prúdom neexistuje podľa Millera žiadna záruka, že ak by sa projekt aj opätovne oživil, Európska únia ho znova nebude blokovať. "Hovoríme tu o investovanom čase, úsilí a určitom objeme financií. Kde máme zaručené, že sa to nebude opakovať o mesiac, dva či o šesť mesiacov?" spýtal sa Miller.
Zrušením Južného prúdu Gazprom zároveň mení stratégiu voči európskemu trhu. "Rozhodnutím ukončiť projekt Južný prúd končí aj náš model práce, ktorý platil, keď sme sa zameriavali na dodávky plynu ku koncovému zákazníkovi v Európe," povedal šéf Gazpromu, pričom dodal, že členské štáty EÚ budú musieť nakupovať plyn na turecko-gréckej hranici.
Čo sa týka infraštruktúry pre Južný prúd, Rusko ju podľa Millera určite využije. Ako uviedol, infraštruktúra v hodnote asi 4 miliardy eur, ktorú Gazprom pripravil pre plynovod Južný prúd, poslúži teraz novému plynovodu do Turecka.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies