Po 13 rokoch občianskej vojny sa môže židovská komunita v Sýrii vrátiť do synagógy Jobar v Damasku + VIDEO

NETKY.SK • 30 December 2024, 17:39 • 3 min
Po 13 rokoch občianskej vojny sa môže židovská komunita v Sýrii vrátiť do synagógy Jobar v Damasku + VIDEO

Po rokoch konfliktu, ktorý spustošil Sýriu, sa otvára nová kapitola pre miestnu židovskú komunitu. Predmestie Džobar, kedysi strategický bod v občianskej vojne, je po decembrovom páde režimu prezidenta Bašára Asada opäť prístupné. Medzi ruinami sa nachádza aj synagóga Jobar, známa ako synagóga Eliyahu Hanaviho – jedna z najstarších synagóg na svete, ktorá nesie hlboký historický a duchovný význam.

slovakia

left justify in out

Návrat po desaťročiach

Bakhour Chamntoub, 74-ročný predseda židovskej komunity v Sýrii, sa nedávno po prvý raz za 15 rokov vydal do tejto synagógy. Prežil tu veľkú časť svojho života a práve sem sa kedysi s ostatnými členmi komunity chodil modliť. Dnes však našiel iba trosky – zrútené steny, chýbajúcu strechu a stratené cenné artefakty.

Táto synagóga pre nás veľa znamená,“ povedal Chamntoub pre agentúru Associated Press. Hoci bol pripravený na škody, pohľad bol pre neho šokujúci: „Som úprimne znepokojený,“ priznal s dojatím.

Kedysi prosperujúca komunita

Džobar a celá židovská štvrť Damasku boli v minulosti miestom, kde žila prosperujúca komunita s takmer 3 000-ročnou históriou. Tradícia siaha až k prorokovi Eliášovi, ktorý údajne pôsobil v Damasku. Počas križiackych výprav či španielskej inkvizície sa sem uchýlili Židia z rôznych kútov sveta, čím sa komunita rozrastala.

Na začiatku 20. storočia žilo v Sýrii približne 100 000 Židov. Vznikom štátu Izrael v roku 1948 sa však začalo obdobie zvýšeného napätia, ktoré viedlo k masovej emigrácii. Dnes ostalo v krajine len deväť židovských obyvateľov, pričom väčšina z nich je vo vyššom veku.

Nádeje na obnovu

Chamntoub patrí medzi tých, ktorí stále otvorene vyznávajú svoju vieru napriek politickým a spoločenským rizikám. „Som Žid a som na to hrdý,“ vyhlásil. Spomína aj na časy, keď sa židovskí a moslimskí susedia podporovali, napríklad keď moslim Barakat Hazroumi pomáhal židovským veriacim zapaľovať sviečky v sobotu.

Hoci je komunita dnes na pokraji zániku, existujú plány na obnovu synagógy a širšej židovskej štvrte. Chamntoub však priznáva, že oslavuje sviatky, ako je Chanuka, prevažne sám. Jeho nádej na budúcnosť však pretrváva. Verí, že nové vedenie krajiny by mohlo priniesť väčšie slobody nielen pre Židov, ale pre všetkých obyvateľov Sýrie.

Obrazok
Zdroj: winnipegfreepress.com

Krehká spomienka

Synagóga Jobar je symbolom náboženskej a kultúrnej histórie, ktorú vojna takmer vymazala. Jej obnova by mohla byť nielen záchranou historickej pamiatky, ale aj pripomienkou bohatého dedičstva židovskej komunity v regióne. Kým však zostáva len hŕstka jej členov, otázkou ostáva, či ich tradície a príbehy pretrvajú.


Zdroj textu: euronews.com, apnews.com, Foto: euronews.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies