Prezident Pobrežia Slonoviny, Alassane Ouattara, oznámil, že francúzske vojenské jednotky sa začnú sťahovať z krajiny, čo je ďalším krokom v širšom trende znižovania vojenských vzťahov medzi africkými krajinami a bývalými koloniálnymi mocnosťami, predovšetkým Francúzskom. Tento krok znamená, že Pobrežie Slonoviny sa stáva poslednou africkou krajinou, ktorá obmedzuje vojenské spojenie so svojím historickým kolonizátorom.
Oznámenie bolo urobené koncom roka 2024, kedy Ouattara vo svojom prejave zdôraznil, že rozhodnutie o stiahnutí francúzskych jednotiek bude realizované koordinovane a organizovane. Tento proces, ktorý sa začne v januári, je podľa prezidenta súčasťou širšieho plánu modernizácie národnej armády Pobrežia Slonoviny. Zároveň dodal, že francúzsky vojenský peší prápor Port Bouét, ktorý je pod kontrolou francúzskych síl, bude odovzdaný do rúk domácich jednotiek.
Francúzske jednotky, ktoré pôsobia v krajine už desaťročia, dnes pozostávajú približne z 600 vojakov. Tento krok nasleduje po rozhodnutiach ďalších afrických krajín v západnej Afrike, ako sú Mali, Burkina Faso, Niger a Senegal, ktoré tiež požiadali o stiahnutie francúzskych vojsk. Tento trend je považovaný za signál širšej štrukturálnej zmeny v angažovaní sa Francúzska v regióne.
Vývoj v Pobreží Slonoviny je súčasťou širšieho politického a vojenského posunu v Afrike, kde krajiny začínajú usilovať o väčšiu nezávislosť od bývalých
kolonizátorov. Francúzske jednotky sa v posledných rokoch stiahli z viacerých
afrických krajín, pričom ich prítomnosť na kontinente sa postupne znižuje. V
súčasnosti sú francúzske vojenské sily prítomné už len v Džibutsku a Gabone.
V súvislosti so zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou v Saheli, ktorá zahŕňa aj krajiny ako Niger, Mali a Burkina Faso, sa bezpečnostná situácia v týchto oblastiach zhoršila. Raketový nárast extrémistických útokov a porušovanie ľudských práv vyvolalo vo viacerých afrických krajinách posun k novým partnerstvám. V reakcii na stiahnutie francúzskych síl sa vojenskí lídri týchto krajín obrátili na Rusko, ktoré rozmiestnilo žoldnierov v tomto regióne, čím sa zvýšil tlak na bezpečnostnú situáciu v tejto časti Afriky.
Tento vývoj naznačuje, že Francúzsko čelí novým výzvam v snahe udržať si vplyv na africkom kontinente. Kým dlhodobý vojenský vplyv Francúzska na západnú Afriku slabne, krajiny v regióne sa orientujú na nových partnerov, čím dochádza k zásadnej transformácii politických a vojenských vzťahov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies