Na konci januára 2024 sa počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi ustálil na počte 63 996. V porovnaní s decembrom 2023 je to nárast o 49 osôb. Napriek tomu klesol počet osôb poberajúcich pomoc dlhodobo, teda 85 a viac mesiacov. Pre zachovanie časti ich podpory rozbehol rezort práce, sociálnych vecí a rodiny vo februári projekt Podpora udržania pracovných návykov – PUPN 2.
Najviac poberateľov pomoci v hmotnej núdzi bolo v januári tohto roka v Košickom kraji (16 034), najmenej v Trenčianskom kraji (2 597). Pri medziročnom porovnaní januára 2024 a januára 2023 klesol počet poberateľov o 2 150 osôb. Mierne poklesol aj počet dlhodobých poberateľov, ktorí prijímajú pomoc v hmotnej núdzi 85 a viac mesiacov, tých bolo v januári 13 561. Pri medzimesačnom porovnaní s decembrom 2023 je to o 42 osôb menej, pri medziročnom porovnaní s januárom 2023 je to menej až o 546 osôb.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš hodnotí pozitívne, že na Slovensku nepribúda počet dlhodobých poberateľov pomoci v hmotnej núdzi: „Počty sú dôležité, no rovnako nám záleží na rozvoji reálnej podpory pre ľudí v náročnej životnej situácií. Od apríla preto spúšťame projekt Podpora udržania pracovných návykov – PUPN 2, vďaka ktorému budú môcť mnohí poberatelia získať či naďalej poberať aktivačný príspevok. Zároveň môžu pomôcť svojej komunite a dostať sa k zaujímavej pracovnej príležitosti.“
Projekt PUPN 2 je pokračovaním končiaceho projektu Podpora udržania pracovných návykov - PUPN. Zabezpečí kontinuálne pokračovanie podpory ľudí bez práce pri zvyšovaní zamestnateľnosti, udržiavaní pracovných návykov a rozvoji zručností prostredníctvom vykonávania aktivačných prác pre obce, mestá a samosprávne kraje. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny budú v rámci projektu pokračovať v poskytovaní príspevku obciam a samosprávnym krajom na aktivačnú činnosť nezamestnaných, ktorí sú poberateľmi dávky v hmotnej núdzi alebo sú členmi domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi.
Samotní poberatelia budú mať po odpracovaní aktivačných prác nárok na aktivačný príspevok vo výške 86,80 eura mesačne. „Celkove je trendom nekaziť trh práce rôznymi zvýhodnenými dotáciami, iba ak by išlo o všeobecný prospech. A nastavenie projektu orientuje aktivačné práce práve týmto smerom, napríklad na zlepšenie životného prostredia či vzdelávanie,“ uviedol výskumný pracovník Inštitútu pre výskum práce a rodiny Rastislav Bednárik.
Januárové štatistiky rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny ukázali aj medzimesačný rast počtu poberateľov prídavkov na dieťa o 1 780 osôb. Ich počet dosiahol úroveň 661 802 osôb. Celková suma vyplatených príspevkov tesne prekročila hranicu 67 miliónov eur. Pokračoval aj vlaňajší rast v oblasti náhradného výživného. Na začiatku roka ho poberalo 14 186 ľudí, o 83 viac ako v decembri 2023 a o 1 812 viac ako pred rokom. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny im v januári vyplatili 1,418 milióna eur.
„Citlivo vnímame potreby všetkých, nielen ľudí, ktorí sú vystavení ťažkým životným situáciám, a aktívne hľadáme možnosti, ako im pomôcť. Už minulý rok sme navýšili finančnú pomoc zo strany úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Zaviedli sme aj mimoriadne nástroje, akými je napríklad projekt Podpora obcí zasiahnutých zemetrasením či Príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie,“ uviedol generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia prace, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.
Podpora zo strany úradov práce, sociálnych vecí a rodiny sa dotýka niekoľkých oblastí: Pomoc v hmotnej núdzi, podpora rodiny, peňažné príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a peňažných príspevkov na opatrovanie. „V najbližšom období možno očakávať stabilizáciu výdavkov na podporu rodiny, aj výdavkov na kompenzácie ťažkého zdravotného postihnutia a výdavkov na opatrovanie. U pomoci v hmotnej núdzi je vývoj menej predvídavý. Bude záležať na účinnosti štátnych opatrení a tiež na vývoji ekonomickej situácie,“ uzavrel Bednárik
Výber zo štatistiky sociálnych dávok a ukazovateľov za január 2024:
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies