Podvody na senioroch v Žilinskom kraji pokračujú: Falošní policajti a „vnuci v núdzi“ ich pripravujú o úspory!

NETKY.SK • 4 Február 2025, 10:13 • 2 min
Podvody na senioroch v Žilinskom kraji pokračujú: Falošní policajti a „vnuci v núdzi“ ich pripravujú o úspory!

ŽILINA - V treťom najväčšom kraji sa opäť objavili prípady podvodov na senioroch, pri ktorých neznáme osoby prostredníctvom telefonátov uviedli obete do omylu a pripravili ich o peniaze. Páchatelia využívajú rôzne zámienky, aby od starších ľudí vylákali finančné prostriedky, pričom sa niekedy vydávajú aj za policajtov. Polícia preto dôrazne varuje pred touto praktikou a poskytuje odporúčania, ako sa chrániť pred podvodníkmi.

slovakia

left justify in out

V posledných dňoch sa v Žilinskom kraji opäť objavili prípady zneužitia dôverčivosti seniorov. Páchatelia telefonicky kontaktovali starších ľudí, zavádzali ich rôznymi zámienkami a vylákali od nich peniaze. Podvodníci sa často vydávajú za príbuzných v núdzi alebo tvrdia, že zastupujú oficiálne inštitúcie. Napríklad tvrdia, že „vnuk mal dopravnú nehodu a je potrebné, aby za neho senior zaplatil“.

Počas rozhovoru sa snažia získať informácie o finančnej situácii obete a následne ju navádzajú na odovzdanie peňazí. Často ich žiadajú, aby hotovosť zabalili do tašky a odovzdali na vopred dohodnutom mieste.V niektorých prípadoch sa podvodníci dokonca vydávajú za príslušníkov polície, čím sa snažia zvýšiť svoju dôveryhodnosť a zmanipulovať obete k odovzdaniu finančných prostriedkov.

Polícia upozorňuje na dôležité fakty:

Skutočný policajt nikdy telefonicky nezisťuje finančnú situáciu občanov. Všetky úkony vykonáva v súlade so zákonom a oficiálnymi postupmi. Pri osobnom kontakte sa policajt vždy identifikuje a riadi sa presne stanovenými postupmi. Ak vznikne podozrenie na trestný čin, poškodená osoba je poučená o ďalších krokoch.

Policajt nikdy nežiada seniorov o odovzdanie peňazí, šperkov alebo iného majetku. Ak vás niekto žiada o takéto úkony, ide o podvodníka. Občania by nikdy nemali poskytovať neznámym osobám informácie o svojom majetku cez telefón.
V prípade akýchkoľvek pochybností o pravosti telefonátu polícia odporúča okamžite kontaktovať tiesňovú linku 158.

Polícia zároveň vyzýva širokú verejnosť, aby na tento typ podvodu upozornila svojich blízkych, najmä starších príbuzných. Otvorená diskusia na túto tému môže pomôcť predísť podvodným praktikám a ochrániť seniorov pred finančnými stratami.


Zdroj textu: minv.sk, Foto: FB/PŽK

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ján Sikoriak

Redaktor spravodajského portálu Netky.sk Venujem sa športovému spravodajstvu, domácim a zahraničným správam, prekladaniu článkov z anglického a Španielskeho jazyka. Vyštudoval som ekonómiu a management. K mojím záľubám patrí cestovanie, čítanie a šport.





Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies