Historický pokles cien potravín spomalil infláciu: V decembri klesli ceny o 0,4 percenta

NETKY.SK • 15 Január 2025, 17:59 • 2 min
Historický pokles cien potravín spomalil infláciu: V decembri klesli ceny o 0,4 percenta

Slovenská ekonomika zaznamenala v decembri výrazný pokles cenovej hladiny o 0,4 %, čo sa najvýraznejšie prejavilo v prudkom zlacnení potravín. V medziročnom porovnaní boli ceny vyššie o 2,9 %, čo predstavuje mierne spomalenie rastu oproti novembrovým 3,2 %. Priemerná inflácia za celý rok 2024 dosiahla úroveň 2,8 %, čo je menej, ako sa pôvodne predpokladalo.

slovakia

left justify in out

Rekordný decembrový pokles cien potravín

Historicky najväčší pokles cien potravín v decembri od začiatku sledovania cien v roku 1996 sa stal kľúčovým faktorom spomalenia inflácie. V minulosti sa ceny potravín v decembri zvyčajne nemenili, no tento rok došlo k výraznému zlacneniu, ktoré vykompenzovalo neobvyklý októbrový nárast cien.

Medzi najvýraznejšie zlacnené komodity patrili ovocie, zelenina, vajcia, maslo a oleje. Tento pokles bol do veľkej miery spôsobený odznievaním jednorazových faktorov, ako boli vyššie ceny vajec a masla. Podľa analytikov decembrový pokles cien napomohol zosúladiť vývoj cien potravín s cenami agrokomodít a výrobnými nákladmi.

obrazok
Graf 1: Štruktúra zrýchlenia / spomalenia inflácie CPI (medziročná zmena v %, príspevky k zrýchleniu / spomaleniu v p. b.)
Zdroj: ŠÚ SR, NBS
obrazok
Graf 2: Aktuálny a historický vývoj cien potravín (medzimesačná zmena v %)
Zdroj: ŠÚ SR, NBS

Inflácia spomalila, no čistá inflácia mierne zrýchlila

Hoci celková inflácia spomalila, čistá inflácia bez pohonných látok sa v decembri mierne zvýšila na 2,4 % z novembrových 2,2 %. Tento rast bol o niečo vyšší, než sa očakávalo. Hlavným dôvodom bol nárast cien obchodovateľných tovarov, najmä periodík a dennej tlače.

Napriek tomuto miernemu zrýchleniu čistá inflácia zostáva pod kontrolou a vývoj cien potravín významne prispel k celkovému spomaleniu rastu cien.

Výhľad do budúcnosti

Analytici očakávajú, že zosúladenie cien potravín s agrokomoditami by mohlo stabilizovať infláciu aj v nasledujúcich mesiacoch. Pokles cien potravín tak vytvára priestor na udržanie mierneho rastu cien, čo by mohlo pozitívne ovplyvniť kúpnu silu domácností.

Ekonomický vývoj bude závisieť aj od vonkajších faktorov, ako sú globálne ceny energií a agrokomodít, ktoré môžu ovplyvniť cenový vývoj na Slovensku.

obrazok
Graf 3: Agrokomodity, výrobné ceny a ceny potravín v obchode (medziročná zmena v %)
Zdroj: ŠÚ SR, NBS
obrazok
Tabuľka 1: Položky potravín s najvýraznejším poklesom v decembri (príspevok do CPI v p. b.)
Zdroj: ŠÚ SR, NBS

Zdroj textu: nbs.sk, Foto: Freepik

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ján Sikoriak

Redaktor spravodajského portálu Netky.sk Venujem sa športovému spravodajstvu, domácim a zahraničným správam, prekladaniu článkov z anglického a Španielskeho jazyka. Vyštudoval som ekonómiu a management. K mojím záľubám patrí cestovanie, čítanie a šport.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies