SLOVENSKO - Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó ešte v roku 2019 za úplatok 300-tisíc Eur sabotoval akciu proti výrobe nelegálnych cigariet.
Sabotovanie tejto akcie vyplýva z výpovede Miroslava Janebu, ktorého poslal súd koncom roka 2019 do väzby pre podozrenia z členstva v zločineckej skupine Sereďania a z účasti na vražde údajného bossa tohto gangu Maroša Kováča. Miroslav Janeba v minulosti „zastupoval“ dvoch nelegálnych výrobcov cigariet, ktorých poznal len pod menami „Vasiľ“ a „Jegor“.
Prečítajte si tiež: Na NAKA sa dnes objavil Robert Fico aj Ľudovít Makó. Ten naposledy s orgánmi spolupracoval
Obaja od neho chceli, aby im na daňovom úrade vybavil nerušenú výrobu. „Potreboval sa preto dostať k vtedajšiemu šéfovi kriminálky finančnej správy Ľudovítovi Makóovi, ktorého nepoznal,“ uviedol denník Sme. Výrobňu cigariet Golden Tobacco vo Vozokanoch mali vlastniť podnikatelia Jozef K. a Gabriel B.
Ich sprostredkovateľom s Ludovítom Makóom, namiesto Tomáša Rajeckého a Zoroslava Kollára, bol bývalý siskár František Böhm, ktorý vo februári spáchal samovraždu. Dohodli si úplatok za každý kamión nelegálnych cigariet stotisíc Eur, z ktorých si František Böhm nechával 40 až 50-tisíc podľa počtu cigariet v kamióne. Takto mali podnikať do roku 2016 s tým, že výrobne sa týkala aj spomenutá sabotovaná akcia.
Mohlo by vás zaujímať: Seba zastrelil a vážne poranil aj manželku! Bol kľúčovým svedkom proti Lučanskému a bývalá Kočnerova spojka!
Priznal sa k tomu samotný Janeba. Vyplýva to z textu obvinenia voči Rajeckému a zvyšku skupiny. „Za obidve fabriky som ja prostredníctvom Rajeckého vyplatil Makóovi 800-tisíc Eur,“ vypovedal Janeba. Podľa denníka Sme mal Ľudovít Makó priamo komunikovať s veliteľom akcie, a on potom na hlasitom odposluchu s Jozefom K., kde mu Ľudovít Makó dal jasné inštrukcie, čo má spraviť, a ako má vyviesť nelegálne vyrobené cigarety z Vozokán z fabriky. Za týmto účelom oslovil Tomáša Rajeckého z mafiánskej skupiny piťovcov, ktorý zorganizoval stretnutie s Ľudovítom Makóom v kaštieli podnikateľa Zoroslava Kollára v Tonkovciach.
„Vasiľ mal fabriku pri obci Lipová, za ochranu platil mesačne paušál 150-tisíc Eur. Jegorova výrobňa bola v bratislavských Vajnoroch a platil 160-tisíc Eur. Len Vasiľ takto od septembra 2019 vyplatil Miroslavovi Janebovi 900-tisíc eur, ten si nechal 120-tisíc Eur,“ informoval portál Cas.sk. Podľa Janeba bolo dohodnuté, že do 15. februára 2020 odídu, alebo sa dohodnú na ďalšom fungovaní, podľa toho, ako dopadnú voľby.
Rajecký je taktiež spomenutý v súvislosti s Marianom Kočnerom a zaistenou komunikáciou Threema. „Na NAKA prišiel aj advokát Adrián Kucek, ktorý by mal zastupovať Rajeckého, k celému prípadu sa však odmietol vyjadriť. Nechcel dokonca ani potvrdiť, či skutočne zastupuje Rajeckého. Marianovi K. v nej Rajecký písal, že by sa mal pripraviť na útek zo Slovenska,“ uvádza portál televízie Joj Noviny.sk. Polícia pátra po Rajeckom pre obvinenie z korupcie.
Jeho obvinenie by malo súvisieť s konkurzným kráľom Zoroslavom Kollárom, ktorý je spojený so závažnou trestnou činnosťou. S Kollárom má byť zapletený aj bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó a ďalšie osoby.
Súvisiaci článok: Veľkopodnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi pribudlo ďalšie obvinenie, polícia pátra po jeho komplicovi
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies