Tuniský prezident Kais Saied odvolal premiéra Kamel Maddouriho menej ako rok po jeho vymenovaní, čo ešte viac prehlbuje politickú a ekonomickú nestabilitu krajiny. Tento krok prichádza v čase, keď Tunisko čelí nárastu počtu migrantov a utečencov zo subsaharskej Afriky.
Nový premiér a pretrvávajúce výzvy
Prezident Saied vo štvrtok večer oznámil, že novou predsedníčkou vlády bude inžinierka Sara Zaafarani, ktorá od roku 2021 zastávala funkciu ministerky
vybavenia a bývania. Zaafarani sa tak stáva treťou premiérkou krajiny za menej
ako dva roky a druhou ženou na tomto poste v histórii Tuniska.
Po svojom znovuzvolení v roku 2024 čelí Saied narastajúcim ekonomickým problémom a politickému napätiu. Vláda sa dostáva pod tlak kvôli nedostatku
dôležitých komodít, ako sú cukor, ryža a káva, a hospodársky rast za posledný
rok neprekročil 1,4 %.
Politická represia a nespokojnosť verejnosti
Prezident Saied je známy svojou tvrdou politikou a v posledných mesiacoch ostro kritizoval prácu ministrov. Minulý mesiac odvolal aj ministerku financií
Sihem Boughdiriovú. Počas verejnej schôdze vyzval Zaafarani na zlepšenie
koordinácie vládnych opatrení a zdôraznil potrebu splniť očakávania občanov.
Tuniská verejnosť je čoraz nespokojnejšia so zhoršujúcimi sa verejnými službami v oblasti zdravotníctva, dopravy a verejných zariadení. Prezident sa v pátok na zasadnutí Bezpečnostnej rady vyjadril, že v štátnych inštitúciách pôsobia "zločinecké gangy" a vyzval na prísne postihy voči korupcii.
Migračná kríza
Tunisko je taktiež pod tlakom kvôli narastajúcej migračnej kríze. Tisíce migrantov zo subsaharskej Afriky sa snažia cez krajinu dostať do Európy, čo vyvoláva napätie medzi miestnymi obyvateľmi a orgánmi. Mnohí migranti žijú v stanových táboroch na juhu krajiny, kde čelia ťažkým podmienkam.
Organizácie na ochranu ľudských práv obviňujú tuniské orgány z rasistickej rétoriky a podnecovania nenávisti voči migrantom. Vzťahy medzi miestnymi komunitami a migrantmi sú napäté a často vedú k fyzickým stretom.
Autoritársky režim?
Saied si v roku 2021 prisvojil rozsiahle vyhlásenie právomocí, keď rozpustil zvolený parlament a začal vládnuť dekrétom. Tiež prevzal kontrolu nad súdnictvom, čo opozícia označila za štátny prevrat. Odvtedy sa politická scéna v Tunisku vyznačuje zadržiavaním opozičných politikov, novinárov a podnikateľov.
Napriek tomu Saied tvrdí, že jeho hlavným cieľom je obnova spravodlivosti a boj proti korupcii. "Budeme pokračovať v oslobodzovacom boji, kým spravodlivosť nezvíťazí pre všetkých občanov," vyhlásil prezident.
Situácia v Tunisku ostáva napätá a budúci vývoj bude závisieť od schopnosti nového premiéra riešiť hospodárske problémy a stabilizovať krajinu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies