V Južnej Kórei nastali politické turbulencie po tom, ako prezident Yoon Suk Yeol vyhlásil v utorok večer stanné právo. Toto rozhodnutie, prvé svojho druhu od roku 1980, trvalo len krátko, no vyvolalo vlnu otázok o politickej stabilite krajiny a jej širšom geopolitickom vplyve, najmä vo vzťahu k Číne.
Kontext a reakcie
Prezident Yoon, ktorý čelí klesajúcej podpore verejnosti a odporu Národného zhromaždenia ovládaného opozíciou, obvinil opozičných zákonodarcov zo „protištátnych aktivít“ a sympatizovania so Severnou Kóreou. Opozícia tieto tvrdenia odmietla ako nepodložené a označila ich za autoritárske.
Národné zhromaždenie rýchlo odhlasovalo zrušenie stanného práva, čo viedlo prezidenta k jeho ukončeniu v stredu ráno. Následne šesť opozičných strán iniciovalo konanie o impeachment, pričom Yoona obvinili z pokusu o „ozbrojený prevrat“.
Geopolitické dôsledky
Napätie v Južnej Kórei poskytlo Číne priestor na kritiku demokracií, ktoré Peking často opisuje ako chaotické a neefektívne. Čínske štátne médiá sa snažia zvýrazniť stabilitu svojho centralizovaného vládneho systému v kontraste s problémami, ktorým čelia americké spojenecké demokracie.
Kritika zahraničnej politiky Yoona
Yoonova zahraničná politika je významným odklonom od jeho predchodcu Moon Jae-ina, ktorý presadzoval zmierlivý prístup k severnému susedovi. Yoon naopak stavil na užšie vzťahy s USA a Japonskom, čo podľa opozície vedie k diplomatickej izolácii Južnej Kórey a k zvýšenému riziku konfliktu.
Yoonov dôraz na bezpečnosť sa prejavil aj v spoločných vojenských cvičeniach s USA a Japonskom, ktoré Severná Kórea označila za hrozbu. Táto kooperácia však vyvoláva znepokojenie Pekingu, ktorý varuje pred vytváraním „blokov“ zameraných na jeho zadržiavanie.
Perspektívy do budúcnosti
Politické turbulencie v Soule by mohli zmeniť geopolitické smerovanie krajiny, najmä ak by sa k moci vrátila Demokratická strana. To by mohlo oslabiť trojstrannú spoluprácu medzi Južnou Kóreou, USA a Japonskom a posilniť čínsky vplyv v regióne.
Čínske médiá síce tvrdia, že súčasné nepokoje neovplyvnia čínsko-juhokórejské vzťahy, no zároveň poukazujú na Yoonovu proamerickú a projaponskú politiku.
Nedávne udalosti odhalili hlboké rozdelenie v juhokórejskej spoločnosti a politickej scéne, čo môže mať vážne dôsledky na jej zahraničnopolitické smerovanie. Zatiaľ čo Peking sleduje situáciu s cieľom posilniť svoj vplyv, Soul stojí pred výzvou zachovania stability a obhajoby svojich demokratických hodnôt.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies