Inšpirácia ide aj zo susednej Českej republiky - zemiaky sú za riekou Moravou zaradené medzi citlivé komodity.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) tvrdí, že zemiaky je výhodnejšie doviezť, než pestovať doma.
Podpora
Dôvodom je aj slabá podpora pestovateľom zemiakov. Preto sa viac oplatí dovážať ich. Povedala to vo štvrtok SPPK. K našej sebestačnosti v tomto odvetví stačí pritom podľa nich len málo. "Potrebujeme k tomu ďalších 6 500 hektárov pôdy, na ktorej by sme pestovali zemiaky, a vrátime SR medzi sebestačné krajiny v produkcii tejto pre nás tradičnej plodiny," prezradila hovorkyňa SPPK Jana Holéciova.
Aj klimatické zmeny
Medzi príčiny patria aj klimatické zmeny, dovozy vo výraznej miere najmä z Francúzska, Holandska a Českej republiky, absencia podpory domácich pestovateľov a takmer žiadny spracovateľský priemysel pre túto oblasť. Organizácia to považuje až za zemiakovú tragédiu Slovenska.
Plochy
"Kým ešte pred Nežnou revolúciou predstavovali zberové plochy 55-tisíc hektárov (ha), dnes sa zemiaky pestujú a zbierajú z výmery len približne 7 800 ha. Z toho profesionálni pestovatelia pestujú zemiaky na výmere okolo 5 000 – 5 300 ha. Spolu s pôdou sa stratila aj sebestačnosť v produkcii, ktorá je dnes na úrovni 56 %. V ďalšom roku klesne dokonca až na 44 %. Dôvod? Pestovateľských plôch bude o rok opäť menej," vysvetlila Holéciová.
Dotácie
Podľa Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska je inde táto oblasť omnoho výraznejšie dotovaná. Aj preto pestovatelia z daných štátov vedia predávať svoje produkty lacnejšie. "Zároveň vedia viac investovať, inovovať a zefektívňovať,“ zdôraznil riaditeľ Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska Jozef Šumichrast.
Skoro 5 miliónov eur
Príkladom je aj Praha. Zemiaky v Českej republike totiž patria medzi citlivé komodity a každý rok sa podporujú sumou 135 miliónov českých korún (4 921 937 eur). To sa navyše ešte zvýši o ďalších 50 miliónov (1 822 940 eur). „Aj vďaka tejto sume nás naši susedia ešte viac predbehnú a budú mať výhodu,“ dvihol varovný prst Šumichrast.
Nový projekt
Slováci však nestratili sebestačnosť len v tejto oblasti. Preto SPPK spúšťa projekt "Sme sebestační". Ním chce kupujúcim vysvetliť, čo musia politici urobiť pre zvýšenie sebestačnosti v rôznych oblastiach. „Poctivých poľnohospodárov uráža, keď ich verejnosť obviňuje, že sú príčinou úpadku poľnohospodárstva. Nie sú vinníkmi, ale obeťou. Majú v rukách návod, ako zvýšiť potravinovú sebestačnosť krajiny. Ten návod si však musia politici osvojiť a čím skôr realizovať," zdôraznil predseda SPPK Emil Macho.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies