Portrét Alana Turinga, vytvorený robotom Ai-Da, sa stal prvým umeleckým dielom humanoidného robota predaným na aukcii. Dielo s názvom *A.I. God. Portrét Alana Turinga* sa v New Yorku vydražilo za 1,08 milióna USD, čo výrazne prekonalo očakávania. Tento predaj podčiarkuje rastúce prepojenie medzi umením a technológiou umelej inteligencie.
Portrét anglického matematika Alana Turinga sa stal prvým umeleckým dielom humanoidného robota, ktoré sa predalo na aukcii, a vo štvrtok sa v New Yorku vydražil za 1,08 milióna USD.
Portrét s výškou 2,2 metra s názvom A.I. God. Portrét Alana Turinga vytvoril Ai-Da, prvý ultrarealistický robot na svete. Keď sa dielo dostalo pod kladivko aukčnej siene Sotheby's, ktorá potvrdila, že naň bolo podaných 27 ponúk, prekonalo predpredajné očakávania v rozmedzí 120 000 až 180 000 dolárov.
"Rekordná predajná cena za prvé umelecké dielo humanoidného robota, ktoré sa dostalo do dražby, predstavuje okamih v histórii moderného a súčasného umenia a odráža rastúce prepojenie medzi technológiou umelej inteligencie a globálnym trhom s umením," uvádza sa vo vyhlásení aukčného domu.
Ai-Da, ktorá využíva umelú inteligenciu na hovorenie, uviedla: "Kľúčovou hodnotou mojej práce je jej schopnosť slúžiť ako katalyzátor dialógu o nových technológiách." Ai-Da dodala, že "portrét priekopníka Alana Turinga vyzýva divákov, aby sa zamysleli nad božskou povahou umelej inteligencie a výpočtovej techniky a zároveň zvážili etické a spoločenské dôsledky tohto pokroku."
Ide o veľkorozmerný originálny portrét Turinga, ktorý študoval na King's College v Cambridgei. Tento vedec zohral kľúčovú úlohu pri víťazstve Spojencov nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne, keď pomohol rozlúštiť kódy a dešifroval neslávne známy stroj Enigma v Bletchley Parku.
Po vojne vytvoril podrobný návrh digitálneho počítača v modernom zmysle slova.
Aukčná sieň Sotheby's uviedla, že online predaj, ktorý sa skončil vo štvrtok o 19:00 GMT, kúpil neznámy kupujúci za cenu "vysoko prevyšujúcu odhadovanú cenu diela".
Ai-Da, jeden z najpokročilejších robotov na svete, je navrhnutý tak, aby sa podobal na ľudskú ženu, a je pomenovaný po Ade Lovelace, prvej počítačovej programátorke na svete. Ai-Da navrhol Aidan Meller, odborník na moderné a súčasné umenie.
"Najväčší umelci v dejinách sa vyrovnávali s dobou, v ktorej žili, a oslavovali aj spochybňovali spoločenské zmeny," povedal Meller.
Meller viedol tím, ktorý vytvoril Ai-Da, a spolupracoval s odborníkmi na umelú inteligenciu z univerzít v Oxforde a Birminghame. Ai-Da generuje nápady prostredníctvom rozhovorov s členmi štúdia a počas summitu "AI for good" navrhol vytvoriť obraz Turinga.
Robot potom dostal otázku, aký štýl, farbu, obsah, tón a textúru má použiť, a potom sa pomocou kamier v očiach pozrel na obrázok Turinga a vytvoril obraz.
Meller uviedol, že "tlmené tóny a rozbité roviny tváre" na diele zdanlivo naznačujú "problémy, pred ktorými nás Turing varoval, keď príde na riadenie umelej inteligencie". Diela od robota Ai-Da boli "éterické a strašidelné" a "naďalej kladú otázku, kam nás zavedie sila umelej inteligencie a globálne preteky o využitie jej sily," dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies