BRATISLAVA - Za heroické výkony si tento druh potkanov vyslúžil aj zvieracie čestné ocenenie za odvahu, Medal of honor od organizácie PDSA.
Potkany. Pravdepodobne mnoho čitateľov tieto hlodavce v láske zrovna nemá, čo im, samozrejme, nedávame za zlé. Dlhé chvosty, riziko prenášania rôznych chorôb, či nie príliš voňavé prostredie, v ktorých ich z pravidla môžeme nájsť. Tieto hlodavce však dokážu ľuďom zachrániť životy. Reč nie je o nejakých laboratórnych potkanoch, na ktorých vedci v laboratóriu testujú najnovšie lieky, ale o potkanoch Magawa.
Veľké, prakticky slepé hlodavce vďaka ich čuchu a zhruba 6 mesačnom tréningu dokážu priamo v teréne identifikovať miesta, kde sa nachádzajú nevybuchnuté míny. Mohli by sme si myslieť, že ich len na samovražednej misií odpália, realita je však iná. Vďaka ich rýchlosti, skvelému čuchu a nízkej hmotnosti dokážu míny identifikovať omnoho efektívnejšie, ako ľudia s dlhoročným výcvikom. Doposiaľ sa im podarilo odhaliť viac, ako 110 000 týchto výbušnín. Jeden tento potkan dokáže za 30 minút zaistiť miesto o rozlohy tenisového kurtu za približne 30 minút. Ľudia by na zaistenie rovnako veľkého miesta potrebovali zhruba 4 dni.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies