Bratislava-Pred návštevou kúpaliska či jazera si vopred preverte kvalitu vody
Leto je v plnom prúde. Horúce počasie striedajú miernejšie teploty. Sezóna však naplno pokračuje a treba si ju dobre vychutnať, napríklad aj návštevou jazera či kúpaliska. Nie každá vodná plocha spĺňa potrebné parametre. Pred príchodom do vodného areálu, v ktorom chceme stráviť voľné chvíle, je vhodné, zistiť si kvalitu vody. Ako to vyzeralo nedávno v našich umelých a prírodných kúpaliskách?
Podľa informácií TASR, povolenie na prevádzku malo ku koncu 30. týždňa 166 umelých kúpalísk. Vyhovujúca kvalita vody na kúpanie bola tiež na desiatich prírodných kúpaliskách a 67 prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. V aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk o tom informovali z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Kúpanie sa pre prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov neodporúča v lokalitách Zelená voda - Nové Mesto nad Váhom, vo vodnej nádrži Stará Myjava, vodnej nádrži Brezová pod Bradlom, Ružín - prítoky a Laborec Humenné. Rovnaké odporúčanie platí aj pre vodnú plochu Gazarka Šaštín-Stráže.
Pre vodnú nádrž Duchonka bolo pre zhoršenú biologickú kvalitu vody vydané odporúčanie nekúpať sa pre deti, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom. Zníženú priehľadnosť pri kontrolách zistili na jazere Krpáčovo, Nová Baňa - Tajch a na Lipovine - Bátovce.
"Na lokalitách Lipovina - Bátovce a Nová Baňa - Tajch nebola dodržaná tiež odporúčaná hodnota pre ukazovateľ farba," ozrejmil ÚVZ. Ukazovateľ farba patrí podľa hygienikov medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a je vyšetrovaný nad rámec povinných platných ukazovateľov kvality vody na kúpanie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies