Možno máte už dlhšie pocit, že sa váš život neuberá dobrým smerom. Možno cítite, že stagnujete, prešľapujete na mieste, opakujú sa vo vašich dňoch rovnaké problémy, nepríjemnosti, prekážky...
A možno je to všetko „len“ preto, lebo vám váš denný harmonogram uniká pomedzi prsty a vy si do svojich dní neviete vbudovať tie správne návyky, ktoré vás začnú posúvať ďalej a budú postupne viesť k vašim cieľom a predsavzatiam.
Hovorí sa, že až 95 percent toho, čo v živote dosiahneme, vychádza z našich každodenných zvykov. Z toho, ako vyzerá náš deň, čo všetko doňho dokážeme vbudovať. Čomu dávame pravidelne, konzistentne, vytrvalo a starostlivo prioritu, pestujeme to, vraciame sa k tomu znova a znova. Inými slovami – ak chceš zmeniť svoj život, zmeň svoje každodenné návyky.
Možno snívate o veľkých veciach, no nie ste schopní pre ich napredovanie vyčleniť si ani desať minút v dni. Možno by sa ste aj chceli venovať určitým dobrým, správnym a zdravým zvykom, no neviete zo svojich dní dostať až príliš veľa pokušení, závislostí, toxických návykov a požieračov času v podobe televízie, počítačových hier, sociálnych sietí, klebetenia...
Možno pociťujete príliš veľa únavy na to, aby ste sa venovali niečomu zmysluplnému. No verte, niekedy nám životná energia uniká práve preto, že v našich dňoch nie sú pevne zasadené práve tie dobré zvyky.
Viaceré štúdie dokazujú nesmiernu dôležitosť budovania dobrých návykov a zdravého, efektívne využitého denného programu a zhodujú sa v tom, že ľudia, ktorí dosiahli veľké veci, úspech vo svojej oblasti a dokázali ísť za svojimi snami majú niečo spoločné. Spája ich práve dodržiavanie určitých zdravých zvykov.
Úspešní ľudia dokážu denne dodržiavať tieto zásady zdravého života:
To znamená, že aj keď tie dobré, správne a zdravé zvyky nemusia byť v danom momente, keď sa do nich púšťame práve tie najpríjemnejšie a najzábavnejšie, uvedomujeme si, že sú pre nás dobré, vedú nás niekam a budú nám v dlhodobom časovom horizonte vzácnou odmenou.
Niekedy nás namiesto správnej veci priťahuje tisíc iných, zábavnejších, ktoré by sme chceli robiť. Ak cítime, že naše zlozvyky sú silnejšie ako my a nevieme odolať ich nutkaniu, skúsme niekoľko spôsobov, ako sa ich zbaviť.
V prvom rade sa za ne neodsudzujte. Chcete si pomôcť, nie stínať hlavu. V momente, keď na vás príde nutkanie, že „musíte“ namiesto čítania knihy, prechádzky, štúdia, modlitby ísť na sociálne siete, skúste sa sami seba spýtať, prečo tak túžite práve teraz zabíjať čas na nete. S akým pocitom je to spojené, čo si tým chcete nahradiť. Pozorujte sa, buďte si vedomí svojich pocitov a spúšťačov, ktoré vás namiesto dobrých zvykov vedú k tým zlým.
Pokojne požiadajte o pomoc priateľov, partnera, manžela/ku, nech vás na tejto ceste sprevádzajú, podporujú. Robte si denník a záznamy toho, ako sa vám postupne darí vymieňať zlé návyky za dobré, kedy najviac pociťujete nutkanie opäť spadnúť do nejakej nezdravej závislosti, čo ste pri tom cítili, za akých okolností to bolo...
Niekedy sú naše zlozvyky, ktoré nám bránia vybudovať si zdravý denný program príliš silné, pretože súvisia s vážnymi traumami, ktoré sme zažili. (Určité zranenia, ktoré potrebujeme „prehlušiť“, prekryť rýchlymi dobrými, no v skutočnosti prázdnymi pocitmi, podobne ako pri výraznom kalorickom, no nevýživnom jedle, ktoré nám nedáva nič užitočné, iba krátky prchavý pocit na jazyku). Ak cítite, že sami to nezvládate, vyhľadajte terapeuta alebo kouča, ktorý vás bude sprevádzať.
Určite sa tiež nenúťte zmeniť všetko za pol dňa, nesnažte sa okamžite odstrániť z vášho života všetky vaše neresti, a hneď ich nahradiť samými vznešenými a užitočnými vecami. Buďte radšej realisti, vyjednávajte so sebou. Vyberte jeden najhorší a najničivejší zvyk, najväčšieho žrúta času a vymeňte ho za jeden dobrý, ktorý potrebujete najviac: Dobre, obmedzím čas pozerania TV na polovicu, a ten budem venovať čítaniu. Dobre, ďalší krok, z nekonečného četovania s hocikým nad vrecúškom čipsov urobíme rozumný, časovo obmedzený rozhovor, a zostane nám čas na krátky beh okolo domu. A tak ďalej...
Často sa stáva, že sa vám do niektorých dobrých zvykov jednoducho nebude chcieť, bude to tá posledná vec, ktorú v tej chvíli chcete urobiť. No nedajte na tento povrchný pocit a úsudok, a pokračujte v dobrých zdravých krokoch vpred. Výsledky sa ukážu po čase a dobré návyky prinesú vytúžené ovocie. Neodsudzujte sa, keď sa vám nechce, skôr s pochopením skúmajte, prečo sa vo vás tá vzbura deje.
Takisto sa môže stať, že síce si zostavíte dokonalý denný harmonogram, no jednotlivé kroky dňa budete vykonávať len akosi automaticky, bez duše, len preto, aby bolo hotovo. Ani vtedy nezúfajte, je to normálne. Hlavné je, že si to uvedomujete. Trpezlivo a s pochopením sa skúste vrátiť do prítomného momentu a každý dobrý návyk, ktorý si práve budujete v živote, prežívajte s láskou, vďačnosťou a vierou, že sa vám bohato odvďačí...
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies