BRATISLAVA – Už túto nedeľu – 30. marca – prichádza letný čas. Počas noci zo soboty na nedeľu sa o 2. hodine stredoeurópskeho času (SEČ) posunú hodinky o hodinu dopredu na 3.00 stredoeurópskeho letného času (SELČ). Noc počas tohto víkendu tak bude o jednu hodinu kratšia.
Obdobie letného času sa skončí v nedeľu 26. októbra. Vtedy sa hodinky posunú naspäť z 3. na 2. hodinu SEČ.
Odkedy sa zaužívala takáto zmena? Prvýkrát pokusne zaviedli niektoré krajiny letný čas počas prvej svetovej vojny. Boli to Švédsko, Nemecko a Rakúsko-Uhorsko. Od roku 1966 tak urobilo Taliansko, neskôr Grécko (1971), Španielsko (1974) a Francúzsko (1976). V 1976 až 1981 sa dohodlo na používaní letného času desať členských štátov vtedajšieho Európskeho spoločenstva.
Československo prijalo letný čas v roku 1979, pričom si od toho sľubovalo energetické úspory. Letný čas sa začínal v prvú aprílovú sobotu o polnoci, od roku 1981 počas posledného marcového víkendu, končil sa v posledný septembrový víkend.
Od roku 1996 Európska komisia predĺžila obdobie letného času každoročne až do posledného októbrového víkendu. Posúvanie hodiniek sa tiež ustálilo na 2. hodine v noci. Dôvodom je najmenší vplyv na dopravu.
A aký je cieľ? Plusom letného času nie sú len energetické úspory, ale aj efektívne využívanie denného svetla.
Letný čas mal aj odporcov. Viaceré občianske i politické iniciatívy žiadali v minulosti jeho zrušenie, uvádzali predovšetkým zdravotné dôvody či negatívny vplyv na koncentráciu.
Na základe verejného prieskumu Európska komisia prišla s návrhom, aby sa sezónna zmena času uskutočnila naposledy v roku 2021. Európsky parlament (EP) tento návrh schválil 29. marca 2019 s tým, že sa európske štáty dohodnú, ktoré časové pásmo si nechajú celoročne. Kvôli problémom, ako bol Brexit, pandémia COVID-19 či vojna na Ukrajine, však diskusia o tejto téme už nepokračuje. V roku 2024 oživilo túto iniciatívu asi 67 poslancov Európskeho parlamentu.
Je možné, že už od budúceho roku upustia od letného času Spojené štáty americké. Americký prezident Donald Trump označil letný čas za nepohodlné a finančné náročné opatrenie. Rovnako je kritikom letného času Elon Musk, či floridský senátor Marco Rubio.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies