BRATISLAVA - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok oznámil, že rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vo východnej časti Ukrajiny. Ako to môže ovplyvniť obchod?
Zastavil sa export, Ukrajina zastavila kamiónové odbery tovaru. Uviedla to pre TASR Nadežda Machútová, prezidentka Zväzu obchodu (ZO) SR, v reakcii na rusko-ukrajinský konflikt.
„Samozrejme, že vojna ohrozí podnikanie a obchod vo všeobecnosti. Určite dôjde k výpadku tovarov z Ukrajiny a Ruska a tento konflikt negatívne ovplyvní aj svetové ceny,“ spresnila.
Dôsledky vojny môžu byť podľa nej nedozierne. „Maloobchod, ako konečný článok, zatiaľ necíti priame ohrozenie, tovaru máme dosť a sme pripravení aj na prípadný nápor zákazníkov,“ ubezpečila.
Problém však podľa Machútovej môže mať výroba, ak vypadnú niektoré subdodávky, preto bude dôležitá spolupráca s výrobcami. „V tejto chvíli viem s určitosťou potvrdiť, že sa zastavil export, Ukrajina stopla kamiónové odbery tovaru,“ dodala prezidentka ZO SR.
Prečítajte si tiež: Ako sme na tom so zásobami plynu, ropy či jadrového paliva?
Samotných obchodníkov by vojna nemala priamo postihnúť, keďže skladbu produktov majú diverzifikovanú. Uviedol to pre TASR Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), v reakcii na rusko-ukrajinský konflikt.
Hotových potravinárskych alebo drogistických výrobkov z Ruska či Ukrajiny je podľa neho iba minimum. „Otázne je, ako to môže ovplyvniť samotných producentov, nielen slovenských, ale všetkých v rámci jednotného európskeho trhu, čo sa týka vstupných komodít do výrobkov,“ upozornil.
„V prípade rastu cien alebo slabšej dostupnosti vstupných komodít, najmä energií, by sme tak nepriamo mohli tento konflikt pocítiť všetci, keďže to môže mať vplyv následne aj na prehĺbenie súčasnej inflácie v rámci celej Európy,“ dodal predseda SAMO.
K téme: Obyvatelia Moskvy reagujú na vpád Ruska na Ukrajinu
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies